piątek, 17 listopada 2017

Żółty poziom alarmu dla wulkanu Öræfajökull

Żółty poziom alarmu i poziom niepewności dla islandzkiego wulkanu Öræfajökull. Jedna z jego rzek glacjalnych zwana Kvíá śmierdzi siarką, Öræfajökull jest aktywny sejsmicznie (na razie jednak brak harmonicznych drgań) i geotermalnie. W kalderze wulkanu pojawiło się wgłębienie (ice cauldron) mogące wskazywać na aktywność geotermalną pod lodem. Mamy dwie erupcje tego wulkanu w czasach historycznych: w roku 1727 (silna, wytworzona przez nią powódź glacjalna [jökulhlaup] porwała i uśmierciła dwie kobiety i chłopca) oraz w roku 1362 (najpotężniejsza erupcja eksplozywna od czasu początków osadnictwa w Islandii 1100 lat temu). Pumeks z tej drugiej erupcji spadł w takich ilościach że statki nie mogły pływać, a popiół z niej odnaleziono na Grenlandii i w zachodniej Europie. Ta erupcja obejmowała rozległy opad popiołu, spływy piroklastyczne i ogromną kolumnę erupcyjną, a jej intensywność fluktuowała. Ziemie farmerskie u stóp wulkanu zostały zniszczone - obszar ten nosi obecnie nazwę Öræfi (czyli pustka). Opad tefry zawalił tamtejsze farmy, jednakże prace archeologiczne nie doprowadziły do odnalezienia ciał ówczesnych rolników. Wygląda na to że mieszkańcom w porę udało się uciec (zabrali ze sobą dobytek).

Od czerwca 2017 roku na wulkanie Öræfajökull notowane są roje trzęsień ziemi. Niepokoi to lokalnych mieszkańców, naukowców i pracowników służby cywilnej. Jaka będzie przyszła erupcja Öræfajökull, jeśli do niej dojdzie? Eksplozywna, a może dłuższa lawowa pod lodowcem? Czy spowoduje powódź glacjalną? To bardzo prawdopodobne. W pobliżu wulkanu znajduje się centrum turystyczne Skaftafell, ale być może uniknie powodzi w jej trakcie.

Öræfajökull jest monitorowany sejsmicznie, lecz naukowcy nie wiedzą czy i kiedy dojdzie do jego przebudzenia.

Warto przeczytać:

https://theconversation.com/amp/is-icelands-tallest-volcano-awakening-87132

2 komentarze:

 1. Powoli zaczynają straszyć. Na razie portale związane bezpośrednio z Islandią:
  http://icelandnews.is/wiadomosci/z-kraju/rosnie-aktywnosc-sejsmiczna-najwyzszego-wulkanu-islandii
  http://icelandnews.is/islandia/ciekawostki-islandia/wulkany-islandii-moga-szykowac-sie-do-wybuchu
  Już czekam na clickbait-ową wiadomość na jakimś polskim portalu w stylu "Islandię czeka klęska wulkaniczna! Aż 5 wulkanów szykuje się do potężnych erupcji!"; "Ogromny islandzki wulkan na skraju erupcji! Europę czeka paraliż!".

  A sami Islandczycy chyba na razie za bardzo się tym nie przejmują.
  http://www.ruv.is/tag/oraefajokull

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Celne tytuły, haha. Można się było tego spodziewać. W każdym razie dziennikarze będą musieli nauczyć się wymawiać nazwę "Öræfajökull", gdyby doszło do przebudzenia tego wulkanu. Możliwe też że wulkan się uspokoi... i do rychłej erupcji w ogóle nie dojdzie. W każdym razie islandzkie wulkany potrafią być dość nieprzewidywalne.

   Usuń