wtorek, 28 listopada 2017

Kontynuacja erupcji wulkanu Agung

28 listopada 2017 roku ma miejsce kontynuacja erupcji wulkanu Gunung Agung na Bali. Wysokość chmury erupcyjnej oscyluje pomiędzy 2.5 a 4 km. Obłok erupcyjny wędruje na południowy zachód przyciągany przez cyklon tropikalny Cempaka na południe od Jawy. Silne deszcze zwiększają ryzyko laharów (potoków błota) i osuwisk. Lahary już zeszły ze zboczy wulkanu, ale na razie nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Lotnisko na Lombok zostało już otwarte, do 29 listopada wydłużono natomiast zamknięcie portu lotniczego Ngurah Rai w Denpasar na Bali. Naukowcy z PVMBG wskazują na możliwość silniejszych erupcji eksplozywnych balijskiego wulkanu. W strefie zagrożenia o średnicy 8-10 km znajdują się 22 wioski (dom około 100 000 osób). Nie wszyscy mieszkańcy chcą jednak opuścić swojego dobytku (np. bydła) i odmawiają ewakuacji.

Ze strefy zagrożenia wokół wulkanu (8-10 km) ewakuowano do tej pory 38 678 ludzi, których umieszczono w 225 uchodźczych punktach. Zaczyna brakować masek, urządzeń sanitarnych, koców, wody pitnej, jedzenia itd. Podobny kryzys ewakuacyjny mieliśmy całkiem niedawno w związku z erupcją wulkanu Ambae na Vanuatu. Wówczas jednak ewakuowano "tylko" 12 000 osób.

Naukowcy z PVMBG otrzymali raport o deszczu gorących kamieni (niektóre wielkości pięści), który opadł na wioskę Kubu, dystrykt Kubu, Karangasem, Bali. Temperatura owych kamieni 500 stopni Celsjusza. To północna strona wulkanu Agung.

Apel do rodaków przebywających na Bali: jeśli możecie to przysyłajcie mi zdjęcia z tej erupcji oraz relacje z pierwszej ręki - na adres krawczykbart@yahoo.com. Odwdzięczę się umieszczeniem ich tutaj.

EDIT: Międzynarodowe lotnisko I Gusti Ngurah Rai w Denpasar pozostanie zamknięte do 30 listopada 2017 do godziny 07.00 czasu WITA. Może być zamknięte jeszcze dłużej.

2 komentarze:

 1. Czy można gdzieś znaleźć historyczne dane statystyczne dotyczące erupcji wulkanów w XXI w (np). Chodzi mi o ilość wyemitowanego popiołu, ilość magmy, SO2 itp w trakcie poszczególnych erupcji? Czy to się da zmierzyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znalazłem jedynie coś takiego:

   https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0377027313002382

   Usuń