środa, 27 września 2017

Oczekiwanie na erupcję Gunung Agung

- Agung (Bali, Indonezja) - Już 80 000 osób ewakuowano do 390 obozów, wokół wulkanu Agung są instalowane syreny, które mają zacząć wyć w razie jego erupcji. Dla przypomnienia strefa dużego zagrożenia rozciąga się na odległość 12 km od krateru wulkanu. Niektórzy z indonezyjskich rolników sprzedają swoje bydło. Masowa ewakuacja na Bali jest motywowana wspomnieniami silnej i katastrofalnej erupcji Agung w latach 1963-64, która trwała około roku i spowodowała liczne ofiary śmiertelne. Ludzie boją się przebudzenia wulkanu, obawiają się o swoje uprawy i zwierzęta hodowlane, modlą się, by nie wybuchł. Czas pokaże czy ich modlitwy przyniosą skutek. Nad wulkanem wciąż unosi się niewielki obłok pary i gazu sięgający wysokości 50-200 metrów. Agung nie ułatwia sprawy wulkanologom monitorującym jego aktywność. Na zdj. ISS z 19 września 2017 roku wulkany Agung i Batur.

W razie przebudzenia wulkanu proszę o zdjęcia i raporty o erupcji rodaków mieszkających/ przebywających na Bali. Mój adres mailowy: krawczykbart@yahoo.com

W rodzimej prasie nadal zero informacji o trwającej erupcji wulkanu Ambae w Vanuatu i ewakuacji 8000 ludzi. Sprawdziłem. O sytuacji związanej z wulkanem Agung jest sporo informacji, natomiast w polskich mediach erupcja Ambae praktycznie nie istnieje.

Zachęcam do odwiedzin mojego Twittera, który staram się aktualizować w miarę regularnie:

https://twitter.com/Wulkany1

EDIT: Cała populacja wyspy Ambae, Vanuatu (licząca 11 100 mieszkańców) ma zostać ewakuowana na sąsiednie wyspy z powodu trwającej erupcji wulkanicznej. Ewakuacja ma zostać zakończona do 6 października 2017.

2 komentarze:

 1. Artykuł BBC o Ambae:
  http://www.bbc.com/news/world-asia-41423856

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Potrzeba było ewakuacji całej populacji wyspy w stylu Dunkierki, aby wreszcie media się sytuacją na Vanuatu zainteresowały.

   Usuń