czwartek, 20 kwietnia 2017

Nishinoshima, Etna i Manam

Etna (Sycylia, Włochy) - Około godziny 11.30 lokalnego czasu 19 kwietnia 2017 roku nowy wylew lawy zaczął płynąć południowym zboczem kompleksu SE Crater w kierunku zachodniej krawędzi Valle del Bove. Towarzyszy mu umiarkowana aktywność strombolijska z New SE Crater. Zdj. Fabrizio Zuccarello.

Manam (Papua Nowa Gwinea) - Po erupcji w niedzielę 16 kwietnia 2017 roku wulkan Manam objęty został czerwonym alarmem z powodu wzrostu aktywności sejsmicznej - możliwość dużej erupcji. Na wyspie znajdują się wioski Budua, Bokure, Kualang, Dugalava i Warisi.

http://www.onepng.com/2017/04/pngs-manam-volcano-erupts.html

Niespodzianką jest przebudzenie wulkanu Nishinoshima (Japonia). Erupcja obejmuje wylew lawy z krateru stożka o długości ponad 300 metrów oraz białawe obłoki.

W tym roku raczej nie planuję wypraw wulkanicznych (chociaż kto wie?), ale może kogoś zainteresują moje zdjęcia z wyprawy na Ślężę (718 metrów wysokości), która miała miejsce 18 kwietnia 2017 roku. Ślęża (kiedyś nawet uznawana błędnie za wulkan) powitała mnie mglistą i zimową aurą. Cudowne miejsce. Musiałem wrzucić coś na Volcanic Landscapes, gdyż nie chciałem aby ten blog był całkowicie martwy. Inna sprawa że przestał już być wbrew nazwie tylko wulkaniczny.

http://volcanic-landscapes.blogspot.com/2017/04/pagan-mountain-sleza.html

4 komentarze:

 1. Ciekawi mnie to jak to z wulkanami jest, ze potrafia wygasnac calkowicie i ile lat im to zajmuje. Zapewne jest to zalezne od budowy geologicznej, ruchu plyt kontynentalnych, a zatem cisnienia wewnatrz skorupy ziemskiej. Na Poas jeden krater jest jako tako aktywny a drugi tuz obok nie wybuchl juz iles setek a moze tysiecy lat. Kratery sa obok siebie. O wulkanie Nishinoshima czytam, ze przed 1974 nie wybuchl przez cos 10000 lat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wulkan uchodzi za wygasły gdy nie wykazywał aktywności erupcyjnej od przynajmniej 10 000 lat. I nie zanosi się na jego kolejną erupcję w ciągu porównywalnego okresu czasu w przyszłości. Nie ma już pod nim źródła magmy na co wskazują dane geologiczne i sejsmologiczne.

   Usuń
  2. A jak bylo z filipinskim Pinatubo przed jego pamietna esplozja w 1991? Jedne zrodla mowia ze wybuchl kilkaset lat temu, a inne ze 35 tys lat temu, Kazda jego erupcja to jest niezla. Ten typ tak podobno ma, ze siedzi cicho przez bardzo dlugi okres czasu a potem jak wybuchnie to to jest to wiekszy wystrzal

   Usuń
  3. Według GVP Pinatubo wybuchł potężnie w roku 1450 plus minus 50 lat. I rzeczywiście takie niepozorne, uznawane przez niektórych za wygasłe (bardziej pasuje mi tutaj kategoria drzemiące) wulkany często wybuchają bardzo potężnie. Kolejny przykład to meksykański El Chichon.

   Usuń