czwartek, 27 kwietnia 2017

Nowa aktywność erupcyjna wulkanu Etna

Począwszy od wieczora 26 kwietnia 2017 roku nowy epizod erupcyjny ma miejsce z New SE Crater wulkanu Etna. Obejmuje aktywność strombolijską i efuzywną (emisja lawy). Wylew lawy płynie w kierunku Valle del Bove.

Trzeci stopień alarmu dla wulkanu Manam (Papua Nowa Gwinea). Oznacza on konieczność ewakuacji mieszkańców wiosek na wyspie. Rozpoczęto ewakuację kobiet i dzieci do Centrum Opieki Potsdam w Bogia. Od 16 kwietnia 2017 roku wulkan Manam wykazuje oznaki aktywności erupcyjnej (eksplozje, emisje popiołu).

Nowa kopuła lawowa rośnie w kraterze aleuckiego wulkanu Cleveland - przypuszczalnie od 31 marca 2017 roku po eksplozji wulkanu tamtego dnia. Kod awiacji pomarańczowy.

Na aktywnej wyspie wulkanicznej Nishinoshima zaobserwowano dwa nowe kratery. Trwa aktywność strombolijska wulkanu, lawa na zachodzie dociera do morza. Wyspa może się jeszcze powiększyć. Erupcja trwa od 20 kwietnia 2017 roku.

http://the-japan-news.com/news/article/0003662626

Nie dzieje się nic istotnego, ale dla Etny ten rok jest bardzo pracowity. Na zdj. Borisa Behncke wylew lawy z New SE Crater Etny o świcie 27 kwietnia 2017 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz