wtorek, 27 września 2016

Wybuch wulkanu Rinjani na Lombok

Dziś o godzinie 14.45 lokalnego czasu rozpoczęła się erupcja wulkanu Rinjani ze stożka Barujari. Obłok popiołu sięgnął wysokości 2 km. Opadem popiołu zagrożone jest Międzynarodowe Lotnisko na wyspie Lombok. Ruch na nim na razie odbywa się normalnie. Warto dodać że w chwili eksplozji Rinjani na szlakach wulkanu było przynajmniej 132 turystów (102 zagranicznych i 30 lokalnych). Trzy dni są niezbędne by zakończyć trekking po wulkanie Rinjani. Jak informuje BBC z okolic Gunung Rinjani ewakuowano 1100 osób. Na razie brak raportów o obrażeniach u ludzi. 28 września aktywność wulkanu osłabła. Zdj. Rajiv Ravalia/ Instagram i Antara/ Santanu Bendesa.

Moment erupcji nakręcony przez wspinacza: https://www.instagram.com/p/BK4qvU9h9pE/

Według Jakarta Globe 333 zagranicznych turystów oraz 56 lokalnych znajdowało się na terenie Parku Narodowego Rinjani w momencie gdy wulkan się przebudził. Jeszcze lepiej. Służby ratownicze próbują ich odnaleźć. Osobiście wątpię że mógł ktoś zginąć, chyba że akurat wspinał się na aktywny stożek Barujari. To nie była silna erupcja. Na pewno była jednak niespodziewana. Swoją drogą zadziwia mnie ten mechanizm. Media wykazują zainteresowanie wulkanami jeśli erupcja wulkaniczna ma zgubny wpływ na ludzi bądź zamyka lotniska i zagraża lotom pasażerskim. Tak jest i w tym przypadku. Jednak gdy w 2014 roku wulkan Fogo zniszczył dwie wioski międzynarodowe media przypomniały sobie o tej tragedii dość późno.

EDIT: Według Reuters wszyscy turyści przebywający w Parku Narodowym Rinjani zostali bezpiecznie sprowadzeni na dół przez ekipy ratownicze. Niektórzy z nich podobno ukrywali się przed ratownikami - w końcu doświadczeniu erupcji wulkanicznej na żywo towarzyszy dreszczyk emocji. Chcieli dokumentować wybuch wulkanu i odmawiali opuszczenia kaldery. Na szczęście nie powtórzyła się tragiczna sytuacja z erupcjami wulkanów Mayon w 2013 roku i Ontake w 2014 roku, w wyniku których zginęli ludzie.

http://www.reuters.com/article/us-indonesia-volcano-idUSKCN11Z08S

26 września kostarykański wulkan Turrialba przez 27 godzin emitował popiół. Opad popiołu miał miejsce w San José i Heredia. 27 września wzrosła aktywność erupcyjna wulkanu Fuego w Gwatemali obejmująca silne eksplozje, obłoki popiołu sięgające wysokości 4.8 km, wylewy lawy o długości 1.8 km w kierunku kanionu Las Lajas oraz 2 km w kierunku kanionu Santa Teresa oraz fontanny lawy o wysokości 300 metrów. W Meksyku wulkan Colima formuje nową kopułę lawową. 25 września w trakcie eksplozji zszedł z niego niewielki spływ piroklastyczny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz