piątek, 23 września 2016

Pagan Island i Tinian zagrożone dewastacją przez wojsko

Fakty są następujące: Pentagon planuje zamienić wyspę wulkaniczną Pagan w archipelagu Marianów w symulowaną strefę wojny. W ciągu najbliższych lat na wyspie Pagan ma wylądować 5000 amerykańskich marines i urządzać tam sobie gry wojenne, co może skutkować dewastacją środowiska oraz tamtejszego ekosystemu (w skład którego wchodzą m.in. owocożerne nietoperze i ślimaki drzewne). Marines mają trafić na Pagan (a także na inną wyspę Tinian) wskutek budzącej kontrowersję umowy pomiędzy USA a Japonią mającej na celu późniejszą relokację 8000 żołnierzy z Okinawy na Guam i Hawaje. Wyspa Pagan była zamieszkana, ale w wyniku silnej erupcji wulkanu North Pagan w 1981 roku ewakuowanych zostało jej 300 mieszkańców. Dawni mieszkańcy Pagan, którzy obecnie mieszkają na Saipan protestują przeciwko uczynieniu z Pagan Island przyszłej strefy wojennej. W następstwie tych działań wyspie może grozić środowiskowa i kulturalna katastrofa. Jak to jest że chronimy nowo powstałe wulkaniczne wyspy takie jak Surtsey czy Nishinoshima jako naturalne laboratoria procesu ewolucji, a tak piękną wyspę wulkaniczną jak Pagan można niszczyć i dewastować przyszłymi bombardowaniami i ostrzałem z morza?

Amerykańskie wojsko ma niestety za sobą niechlubną tradycję niszczenia wyspowych ekosystemów i przymusowej deportacji. Trzy przykłady: 1) długoterminowe skażenie radioaktywne atolu Bikini (Wyspy Marshalla) wskutek przeprowadzania na nim w latach 1946-58 prób z bronią jądrową, 2) dewastacja hawajskiej wyspy Kahoolawe w wyniku długotrwałych bombardowań w okresie Zimnej Wojny, 3) przymusowe wysiedlenie mieszkańców atolu Diego Garcia (Czagosjan) na Seszele i Mauritius przed wybudowaniem tam bazy wojskowej.

https://www.theguardian.com/world/2016/sep/13/pagan-marianas-tropical-paradise-us-war-zone-bombing-practice

Zdj. Daniel Lin.

3 komentarze:

 1. To jest normalne skurwysyństwo, czyste i stężone jak paliwo do rakiet! Pozwoliłem sobie zlinkować te info do mojego bloga. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, warto o tym wspomnieć. Na Facebooku są dwie grupy (jedna otwarta, druga zamknięta) dotyczące tych haniebnych planów. Naprawdę przydałoby się aby wulkan na Pagan Island się przebudził i pokrzyżował wojskowym plany.

   https://www.facebook.com/groups/820530908000251/?fref=ts

   Usuń
  2. 100/100! Niestety nie mam konta na FB, zresztą trzymam się z daleka od tej wywiadowni... Pozdrawiam!

   Usuń