sobota, 30 stycznia 2016

Popocatépetl i Erta Ale

- Erta Ale (Etiopia) - Jezioro lawy wulkanu Erta Ale w północnej Etiopii (depresja Danakil) ciągle pozostaje aktywne. 27 stycznia 2015 roku zaczęło się przelewać formując nowe wylewy lawy pahoehoe na powierzchni kaldery. Nie wiadomo jak długo jezioro lawy będzie się przelewać. Jezioro lawy Erta Ale po raz pierwszy przelało się o północy z 15 na 16 stycznia 2016 roku. Pamiętać należy że wulkan tarczowy Erta Ale najlepiej wizytować od listopada do lutego, gdy pogoda w najgorętszym miejscu na Ziemi jest w miarę chłodna. Wulkan ów (obok wielu innych wulkanów) stanowi część Wschodnio-Afrykańskiego Ryftu, który rozrywa afrykański kontynent. 24 stycznia 2016 roku miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 4.2 i o hipocentrum na głębokości 10 km w odległości 22 km od wulkanu (kaldery) Corbetti. Na jej post-kalderowych stożkach wciąż ma miejsce aktywność fumaroliczna. Czyżby szykowała się nam w przyszłości nowa erupcja wulkaniczna w Etiopii?

- Popocatépetl (Meksyk) - Rosnąca kopuła lawowa (na zdjęciu Cenapred) wypełnia wewnętrzny krater wulkanu Popocatépetl. W niedługim czasie małe/umiarkowane eksplozje zapewne ją zniszczą. Inny meksykański wulkan Colima generuje eksplozje z chmurami popiołu sięgającymi wysokości 1-3 km.

- Szywiełucz (Kamczatka) - Spływ piroklastyczny bądź eksplozja dzisiejszego ranka generująca obłok popiołu o wysokości 7.3 km.

- Momotombo (Nikaragua) - 30 stycznia 2016 roku o godzinie 3.45 eksplozja wyrzuca gazy i rozżarzone materiały na zbocza tego wulkanu.

- Nevados de Chillan (Chile) - Średnica nowego krateru 25-30 metrów, a jest on zlokalizowany w odległości 50 metrów od krateru Arras. Wulkanem targają sporadyczne niewielkie emisje popiołu.

2 komentarze:

 1. Ech, widziałam Popocatépetl (5610m) jadąc ze Meksyku (stolicy) do Cuernavaca. Mam go nawet na zdjęciu z wierzchołkiem niestety niezbyt wyraźnym. Akurat wtedy były jakieś zakazy w zbliżaniu się do jego podnóża. Pozdrawiam :)
  http://ewa-naprzeciwszczciu.blogspot.com/2013/01/moje-podroze-cuernavaca-miasto-wiecznej.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie dostęp do Popo również jest utrudniony. Inna sprawa że wulkan ów wykazuje aktywność erupcyjną już od lat (obok wulkanu Colima).

   Usuń