poniedziałek, 13 lipca 2015

Siódma rocznica erupcji wulkanu Okmok

12 lipca 2008 roku rozpoczęła się silna erupcja wulkaniczna w aleuckiej kalderze Okmok (4 w skali VEI). Wpierw miał miejsce wzrost sejsmiczności, a co za tym idzie krótkotrwała sekwencja roju sejsmicznego. Pierwsze eksplozje rozerwały część stożka D znajdującego się w środkowo-wschodnim sektorze kaldery o szerokości 10 km. W ciągu kilku godzin najintensywniejszej fazy erupcji kolumna erupcyjna sięgnęła wysokości 16 km. W ciągu następnych 5 tygodni w kalderze będzie miała miejsce intensywna akumulacja tefry, uformowany zostanie stożek tefry o wysokości 200 metrów. 23 lipca farmer dostrzega schodzące z Okmok lahary. 2 i 3 sierpnia 2008 roku wraz ze wzrostem amplitudy drgań kolumna erupcyjna nad kalderą Okmok nabiera siły i wysokości. W pierwszych tygodniach sierpnia erupcja słabnie, a emisje popiołu kończą się 19 sierpnia 2008 roku. Pochodzą one z pojedynczego otworu erupcyjnego w stożku tefry. Początkowa faza erupcji Okmok miała jednak miejsce z grupy otworów erupcyjnych formujących linię o długości 2 km w kalderze. Eksplozje i zapadnięcie się kraterów na zachód od stożka D uformowały depresję, którą obecnie wypełnia jezioro o średnicy 0.6 km kwadratowych. To był jednak nie koniec aleuckich niespodzianek, gdyż 7 sierpnia 2008 roku doszło do gwałtownej erupcji wulkanicznej na wyspie Kasatochi, która całkowicie zaskoczyła wulkanologów.

EDIT: W ciągu ostatnich dni zintensyfikowała się aktywność erupcyjna meksykańskiego wulkanu Colima. Z powodu ciągłego opadu popiołu ewakuowano mieszkańców wiosek La Yerbabuena, La Becerrera, Barranca del Agua i Rancho el Jabali. Zamknięto także lotnisko Miguel de la Madrid Hurtado. Z wulkanu schodzą wylewy lawy, rozżarzone lawiny i spływy piroklastyczne, a kolumny popiołu sięgają wysokości 7 km. Łączna liczba ewakuowanych sięga 670 ludzi.

Wulkan Nevado del Ruiz w Kolumbii o godzinie 9.08 lokalnego czasu wyemitował obłok popiołu o wysokości 1.9 km. Odnotowano opad popiołu w społecznościach Chinchina, Villamaria, Manizales i Pereira. Potem wulkan emitował obłoki pary.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz