piątek, 24 lipca 2015

Aktywność wulkaniczna w dniach 20-24 lipca 2015 roku

Osobiście nadal brakuje mi tak silnej i widowiskowej erupcji wulkanicznej jak Calbuco 23 kwietnia w Chile i Kuchinoerabujima 29 maja w Japonii. Wciąż na taką czekam, ale to wcale nie oznacza, że inne wulkany nie są aktywne.

- Chirinkotan (Kuryle) - 20 lipca małe eksplozje i emisje popiołu z Chirinkotan, jednego z najrzadziej odwiedzanych kurylskich wulkanów.

- Raung (Jawa, Indonezja) - Intensywne emisje popiołu i efuzja lawy z otworów erupcyjnych wewnątrz kaldery Raung (na zdjęciu). Chmura popiołu sięga wysokości 5 km. Zamknięte pozostają trzy regionalne lotniska.

- Sinabung (Sumatra, Indonezja) - Aktywność (zapadanie się) kopuły lawowej generuje spływy piroklastyczne i rozżarzone lawiny.

- Sabancaya (Peru) - Rankiem 22 lipca 2015 roku niewielkie emisje popiołu sięgające wysokości 6 km.

24 lipca KVERT obniżył poziom alarmu dla kamczackiego wulkanu Żupanowski (Zhupanovsky) na zielony czyli erupcja się zakończyła. 23 lipca podniesiono natomiast stopień alarmu na pomarańczowy dla podmorskiego wulkanu Kick'em Jenny 8 km na północ od Grenady z powodu wzrostu aktywności sejsmicznej. Ostatnią erupcję Kick'em Jenny w 2001 roku poprzedziły silne trzęsienia ziemi. Obszaru tego należy unikać nawet pomiędzy erupcjami: duże bąble gazu z wulkanu niewidoczne na powierzchni wody mogą zredukować jej gęstość nad otworem erupcyjnym, a co za tym idzie zmniejszyć masę wody. Przykładowo w sierpniu 1944 roku pomiędzy Grenadą a Saint Vincent zaginął bez śladu drewniany szkuner "Island Queen" z 67 pasażerami i członkami załogi na pokładzie.

http://www.go-astronomy.com/planets/planet-moons.htm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz