czwartek, 23 października 2014

Kilauea, Fudżi i Sinabung

Wylew lawy z 27 czerwca 2014 roku pozostaje aktywny w odległości 950 metrów od Apa’a Steet/Cemetery Road na Big Hawaii. Konstrukcja alternatywnej trasy zostanie w ten piątek przyśpieszona, a rozpoczęła się ona 23 września po stronie Kalapana. Buldożery pracują na pełnych obrotach. Niestety słynny znak "Droga zamknięta" (Road Closed) pośród starszych wylewów lawy zostanie usunięty, ale władze Hawaii Volcanoes National Park chcą go zatrzymać.

UPDATE: 25 października 2014 roku o 3.50 w nocy lawa przecina drogę Apa'a na Big Hawaii, a potem niszczy małą szopę. Tym samym wkracza na obszar wioski Pahoa. Możliwość ewakuacji mieszkańców w ciągu 3-5 dni.

W ubiegłą niedzielę blisko 4000 ludzi wzięło udział w prewencyjnej masowej ewakuacji na wypadek przyszłej erupcji wulkanu Fudżi (ostatni wybuch w 1707-08 roku). Geolodzy umieścili jednak Fudżi na liście 47 japońskich wulkanów, które mogą wybuchnąć w tym stuleciu. 3900 mieszkańców 26 miast, miasteczek i wiosek w trzech prefekturach (Shizuoka, Yamanashi i Kanagawa) wzięło udział w ewakuacji. Przykładowo w mieście Gotemba 800 mieszkańców użyło własnych samochodów w celach ewakuacyjnych. Osoby starsze umieszczono w specjalnych autobusach. Policja, strażacy i wojsko poszukiwali spóźnialskich. Tragiczna erupcja wulkanu Ontake z 27 IX 2014 roku przyczyniła się do przeprowadzenia ewakuacji w poważnej atmosferze.

Z wulkanu Sinabung wciąż schodzą spływy piroklastyczne. Są jednak plany stworzenia dla ciekawskich turystów platform widokowych we wioskach w odległości 5 km od strefy zagrożenia. Ma to na celu pozyskanie pieniędzy dla regionu pod warunkiem że miejscowi skorumpowani politycy tych środków nie roztrwonią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz