sobota, 18 października 2014

Erupcja Holuhraun jest ogromna

17 października 2014 roku erupcja szczelinowa Holuhraun osiągnęła punkt zwrotny - od czasu katastrofalnej erupcji Laki (Skaftáreldar) w latach 1783-84 nie było tak dużej erupcji lawowej na Islandii. Lawa pokrywa już obszar o rozmiarze 60 km kwadratowych/ około 0.83 km sześciennych. Duży staw lawy znajduje się w głównym otworze erupcyjnym z którego wypływa rzeka lawy. 15 i 16 października wzrosła aktywność sejsmiczna pod kalderą Bárðarbunga. Zdjęcie Omara Ragnarssona doskonale przedstawia skalę erupcji Holuhraun.

W piątek czujniki wykryły serię 40 umiarkowanych trzęsień ziemi pod lodowcem Tungnafellsjökull skrywającym wulkan 20 km na północny zachód od Bárðarbunga.

Ponownie otworzono dostęp dla turystów na wulkan Poás w Kostaryce. 14 października 2014 roku wulkanem Poás targnęły dwie eksplozje freatyczne.

5 komentarzy:

 1. Czy to wpłynie na klimat w Europie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będąc szczerym nie wiem jak to będzie długofalowo wyglądało. Erupcja szczelinowa Holuhraun może potrwać miesiącami, a nawet latami. Emisja SO2 jest dość intensywna, na Islandii mamy do czynienia z vogiem, czyli tzw. wulkanicznym smogiem. Obłok erupcyjny z Holuhraun jest bogaty w SO2, a koncentracje owego gazu w atmosferze są (np. nad Islandią czy Skandynawią) wysokie. Tutaj jest dość ciekawy (i być może profetyczny) artykuł: http://thewatchers.adorraeli.com/2014/09/12/increased-so2-emissions-from-holuhraun-eruption-site-can-pose-health-risk-and-affect-global-climate-change/

   Usuń
  2. Stężenie w Dublinie jest podane w μg/m3 a ilość cząstekSO2 powodujących różne objawy w organizmie człowieka w ppm. Jak się ma ppm do μg/m3?

   Usuń
  3. Są to jednostki stężenia zanieczyszczeń. Ppm odnosi się do gazu i może być przeliczone ze stężenia molowego poprzez pomnożenie tego ostatniego przez milion. µg/m3 to natomiast koncentracja gazu w ujęciu metrycznym.

   Usuń
 2. Przeliczenia dokonujemy mnozac ppm razy (masa molowa podzielona przez objetosc molowa)
  dla SO2 (1atm, 25st C) :
  mg/m3 (lub ug/L) = ppm x (64/22.465)
  1mg/m3 = 1000ug/m3

  OdpowiedzUsuń