piątek, 14 marca 2014

Uśpiona Hekla


Statystycznie większość erupcji islandzkiego wulkanu Hekla miała miejsce wiosną/wczesnym latem (pomiędzy styczniem a majem). Z racji tego, że pod koniec kwietnia zamierzam odwiedzić Islandię, w tym i Heklę zastanawiam się czy słynny islandzki wulkan się nie przebudzi. Kiedyś wierzchołek Hekli pokrywał niewielki lodowiec - silna erupcja wulkanu w 1947 roku unicestwiła go niemal całkowicie i już nigdy w pełni się nie uformował.

Hekla słynie także ze swojej asejsmiczności. Od czasu ostatniej erupcji wulkanu w 2000 roku do marca 2013 roku miały na niej miejsce 53 trzęsienia ziemi. W ciągu dwóch ostatnich tygodni miało natomiast miejsce na islandzkim wulkanie 15 trzęsień ziemi. Jeśli dojdzie do przyszłej erupcji Hekli (a na pewno dojdzie) to będzie ona mieć miejsce godzinę-dwie po wystąpieniu roju trzęsień ziemi.

W okresie 1200-1900 Hekla wybuchała raz/dwa razy w ciągu wieku. Każda z tych erupcji zaczynała się fazą pliniańską bądź sub-pliniańską produkującą tefrę, a niektóre z nich kończyły się dłużej trwającą efuzją lawy. Od 1970 roku Hekla wybucha statystycznie co 9-10 lat. Od 1104 roku tefrochronologicznie i historycznie naliczono 18 erupcji tego islandzkiego wulkanu. Zdjęcie Sigurjóna Sindrasona przedstawia wulkan w 2000 roku.

2 komentarze:

  1. Jeśli na Hekli notowano 52 wstrząsy w dekadę, to raczej nie jest asejsmiczna, wręcz przeciwnie - sejsmiczna bardzo.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można to tak ująć. Jednak liczba 52 wykrytych na dekadę jest zdumiewająco mała w porównaniu do innych wulkanów. Przykładowo przed erupcją Kelut w Indonezji w ciągu 9 dni (22-31 stycznia) miały miejsce 234 płytkie wulkaniczne trzęsienia ziemi na głębokości 2-8 km. Często ilość wstrząsów przed erupcją wulkanu liczy setki. Hekla nie daje tak wyraźnych sygnałów ostrzegawczych, a jeśli już daje to mało i błyskawicznie. :-)

      Usuń