poniedziałek, 31 marca 2014

Yellowstone się budzi? A Puy de Dome?30 marca 2014 roku o godzinie 6.34 rano miało miejsce płytkie trzęsienie ziemi o magnitudzie 4.8 na głębokości 7 km w Yellowstone National Park, a konkretnie z epicentrum zlokalizowanym 4 mile na północ północny wschód od Norris Geyser Basin, w centrum wznoszenia gruntu. Było ono jednym z trzęsień ziemi, które rozpoczęły się w Yellowstone 27 marca - do 30 marca naliczono ich co najmniej 25. Oczywiście prasę ogarnęła histeria i pojawiły się głosy, że kaldera Yellowstone wybuchnie! Niemniej owo trzęsienie ziemi było najsilniejsze od 22 lutego 1980 roku. Nie ma jednak podstaw sądzić, że dojdzie do erupcji wulkanicznej Yellowstone, tym bardziej supererupcji.

Inna ciekawostka: pod francuskim wulkanem Puy de Dome (na dolnym zdjęciu) odnotowano rój trzęsień ziemi o maksymalnej magnitudzie 2.5. Zastanawiające. :-) Początek przyszłej aktywności wulkanicznej w Owernii?

Z samolotu widziano obłok popiołu sięgający wysokości 3 km nad wulkanem Anak Krakatau. Dane satelitarne wskazują jednak na brak chmury erupcyjnej.

Trwa umiarkowana aktywność eksplozywna wulkanu Ubinas w Peru.

5 komentarzy:

 1. A co sądzisz o możliwości erupcji hydrotermalnej w jeziorze Yellowstone? Podobno kilka takich już się w przeszłości zdarzało, tworzyły wówczas kratery na dnie lub nowe zatoczki, oraz przy okazji wielką falę tsunami, która obecnie zagrażałaby kilku miejscowościom i turystom. Na dnie wykryto obszar gorącego wybrzuszenia, mogący być miejscem przyszłej erupcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zasadzie erupcja hydrotermalna w obrębie Yellowstone jest bardziej prawdopodobna niźli wulkaniczna. Natomiast katastrofalna (super)erupcja formująca kalderę na którą wszelkiej maści katastrofiści się powołują - prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest niewiarygodnie niskie; z całą pewnością niższe niż wystąpienie niewielkich erupcji hydrotermalnych.

   Usuń
 2. A co z Polami Flegrejskimi? Nie aktywizują się czasami? Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od czasu pojawienia się na na polu hydrotermalnym Pisciarelli nowej fumaroli (styczeń, luty 2013) nie mam żadnych niepokojących informacji odnośnie kaldery Campi Flegrei. Sam jestem ciekaw na jakim etapie stoją tam wiercenia...

   Usuń
  2. Dziękuję! Mam nadfzieję, że nic tam (na razie) nie wybuchnie...

   Usuń