Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
piątek, 17 stycznia 2014
Erupcja Sinabung oznacza katastrofę dla rolnictwa
Szacunkowo pod początku erupcji Sinabung we wrześniu 2013 roku straty w uprawach wynoszą 43 miliony euro. Ponad 12 000 hektarów upraw zostało wyjałowionych wskutek wybuchu sumatrzańskiego wulkanu. Najbardziej dotknięte katastrofą dystrykty to Naman Teran, Payung, Simpang Empat i Tigandreket. Liczba ewakuowanych wynosi 26174 ludzi. Erupcja wulkanu wciąż jest kontynuowana, aczkolwiek spływy piroklastyczne stały się mniej częste w ciągu ostatnich godzin. Obecność obłoku SO2 wskazuje na dopływ nowej magmy i groźbę kolejnych erupcji w przyszłości. Chmura popiołu nad wulkanem wznosi się na wysokość 5 km. Nie oszacowano jeszcze wartości strat w infrastrukturze i budownictwie, ale na pewno będą ogromne.
Wysepka Nijima trwale połączyła się z Nishinoshimą. Aktywny pozostaje pojedynczy otwór erupcyjny produkujący wylewy lawy. Cudownie wygląda czarna Nishinoshima. :-)
Wylew lawy z południowej szczeliny u podstawy krateru MacKenney wulkanu Pacaya wciąż jest aktywny; trwa słaba aktywność strombolijska wulkanu.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz