środa, 4 września 2013

Małe erupcje freatyczne wulkanu Ubinas


1, 2 i 3 września 2013 roku doszło do pięciu małych eksplozji wulkanu Ubinas w pobliżu miasta Arequipa (Peru). Eksplozje mają charakter freatyczny - z powodu intensywnego opadu śniegu dochodzi do eksplozji pary w kraterze. IGP informuje, że nie ma zmian w zakresie aktywności sejsmicznej wulkanu sugerujących nadchodzącą erupcję. Z powodu opadu śniegu na wierzchołek Ubinas eksplozje będą trwały przez najbliższy czas. Na miejsce jedzie grupa sejsmologów, aby monitorować stan aktywności peruwiańskiego wulkanu. Erupcja Ubinas z 5 września wyprodukowała obłok popiołu sięgający wysokości 3 km. Na zdjęciu IGP erupcja freatyczna Ubinas w dniu 2 września 2013 roku.

Sycylijska Etna wyprodukowała wczoraj niewielki obłok popiołu z Nowego Południowo-Wschodniego Krateru. To pierwsza oznaka aktywności erupcyjnej Etny od czasu paroskyzmów erupcyjnych wulkanu w pierwszych miesiącach 2013 roku.

Indonezyjski wulkan Karangetang być może szykuje się do większej erupcji. Świadczy o tym obecność rozżarzonej lawy na jego wierzchołku, silne odgazowanie generujące obłok sięgający wysokości 500 metrów i umiarkowana aktywność strombolijska.

Rankiem 4 września doszło do umiarkowanie dużej eksplozji wulkaniańskiej wulkanu Sakurajima (na dolnym zdjęciu). Wygenerowała ona obłok sięgający wysokości 3.6 km oraz uszkodziła szyby w samochodach za sprawą opadu lapilli i małych bomb w odległości do 4 km od wulkanu. Wybucha także wulkan Suwanose-jima produkując obłoki popiołu sięgające wysokości 2.1 km.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz