Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
niedziela, 9 czerwca 2013
San Cristobal, Ibu i Veniaminof
W piątek 7 czerwca doszło do intensyfikacji aktywności sejsmicznej i małych erupcji wulkanu San Cristobal w Nikaragui. INETER naliczył 14 mini-erupcji, którym towarzyszyła chmura gazu i popiołu nad kraterem. Wczoraj miało miejsce 7 małych emisji popiołu.
Zintensyfikowała się także aktywność sejsmiczna alaskańskiego wulkanu Veniaminof (na zdjęciu ). Kod awiacji został podniesiony przez AVO na żółty. Brak aktywności powierzchniowej wulkanu, ale wstrząsy sejsmiczne towarzyszyły emisjom popiołu z wulkanu choćby w roku 2005.
Istnieje ryzyko zejścia spływów piroklastycznych północnymi zboczami indonezyjskiego wulkanu Ibu. Część kopuły lawowej wulkanu urosła w czerwcu wyżej niż północna krawędź krateru. Co więcej, wulkanolodzy odnotowali od maja wzrost sejsmiczności i odgazowania Ibu, w tym wulkaniczne drgania rosnącej kopuły lawowej, głębsze trzęsienia ziemi mogące wskazywać na ruch magmy oraz obecność odoru siarki. Od 1999 roku wulkan Ibu formuje kopułę lawową w kraterze.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz