piątek, 7 czerwca 2013

Aktywność wulkaniczna - początek czerwca 2013 rokuWróciłem z włóczęgi po południu Portugalii (Faro, Lizbona, Evora, Almodovar, itd.) i rzuciłem okiem na niusy i widzę, że sporo ciekawego się wydarzyło, jeśli chodzi o wulkany.

- Yasur (Vanuatu) - lekka intensyfikacja aktywności 4 czerwca, bomby wulkaniczne opadają na obszar centralny, parking i obszar turystyczny. Emisja popiołu i pary.
- Kikai (Wyspy Riuku, Japonia) - Chmury popiołu oraz obecność anomalii termicznej wykazana przez satelitę Modis nad wulkanem Satsuma-Iwojima. Chmura popiołu widoczna 5 czerwca za pomocą satelity NASA Aqua rozciągała się na odległość 70 km na południowy zachód.
- Kerinci (Sumatra, Indonezja) - 2 czerwca o 8.43 lokalnego czasu mała erupcja wulkanu Kerinci na Sumatrze z chmurą popiołu sięgającą wysokości 600 metrów. Lekki opad popiołu w wiosce Gunung Tunjuh, oddalonej od wulkanu o 20 km. Erupcja na zdjęciu.
- Kelimutu (Flores, Indonezja) - 3 czerwca jedno z trzech jezior kraterowych wulkanu Kelimutu zmieniło barwę z niebieskiego na biały. Nadto silny odór siarki spowodował podwyższenie stopnia alarmu dla Kelimutu na drugi.
- Pavlof (Alaska) - nowe emisje popiołu zaobserwowane przez pilotów w dniu 5 czerwca. Pomarańczowy stopień alarmu.
- Pacaya (Gwatemala) - 30 maja dwugodzinna efuzja wylewu lawy z krateru MacKenney wulkanu Pacaya. 4 czerwca aktywność strombolijska wulkanu ustała. Na drugim zdjęciu krótkotrwałe jezioro lawy w kraterze MacKenney wulkanu Pacaya.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz