czwartek, 24 listopada 2011

Cień Pico del Teide


Z racji tego, że w grudniu wybieram się na Teneryfę by wspiąć się na Pico del Teide i porobić nieco fotek co nieco o aktywności wulkanu rzucającego największy cień na świecie.

Nazwy aktywnych otworów erupcyjnych Teide w czasie jego erupcji:

Boca Cangrejo 1492
Siete Fuentes i Fasnia w 1704 i 1705
Montaña Negras 1706
Narices del Teide bądź Chahorra 1798
El Chinyero 1909

Trwająca 9 dni erupcja w 1706 roku z otworu erupcyjnego Montaña Negras doprowadziła do zagłady miasto portowe Garachico i zniszczyła kilka wiosek. W 1798 roku doszło do ostatniej erupcji w kalderze Las Cañadas z otworu erupcyjnego Narices del Teide albo Chahorra na zachodnim zboczu Pico Viejo. Trwała ona od 9 czerwca do 8 września 1798 roku. Lawy z tej erupcji można zobaczyć przy drodze Vilaflor - Chio. Wielka kaldera Las Cañadas o wymiarach 16 x 9 km znajdująca się na wysokości 2000 metrów nad poziomem morza została utworzona w wyniku potężnej erupcji eksplozywnej około 160 000 lat temu. Wierzchołki Teide (3718 m) i Pico Viejo (3134 m) znajdują się w północnej części kaldery. W 2003 roku miał miejsce wzrost aktywności sejsmicznej Pico del Teide, co świadczy o tym, że wulkan ten drzemie. Aktywne fumarole w centralnym kraterze Teide emitują dwutlenek siarki i inne gazy np. siarkowodór. Ostatnia erupcja Pico del Teide miała miejsce w dniach 18-27 listopada 1909 roku z jego północno-zachodniego zbocza - utworzony został 80-metrowy stożek scorii na El Chinyero (1604 m), z którego zaczęła wypływać lawa.

6 komentarzy:

 1. Tak? Ja też odwiedziłam ten stożek, w sierpniu. Na samym szczycie widać cieniuuuteńki obłoczek fumarol, no cóż, nie zobaczyłam wiele poza tym...

  OdpowiedzUsuń
 2. Rozumiem, że miałaś okazję być na szczycie Teide? Jakie wrażenia?

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłem dwukrotnie na szczycie, widoki są fantastyczne, ostatnim razem widać było 5 z 7 kanaryjskich wysp. Fumarole są jak najbardziej, wyraźnie czuć siarką już na podejściu na stożek (El Pilon). Sam krater jest niewielki, polecam wycieczkę na Pico Viejo to jest dopiero Krater! (przez duże K :) Zapraszam do mojej galerii https://picasaweb.google.com/UliceBezJutra/DustDirtTenerifeTrekking Jeśli masz jakieś pytania postaram się odpowiedzieć- często bywam na wyspach. Teraz wybieram się na El Hierro. Dzięki za świetnego bloga. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewelacyjne fotki, zwłaszcza ujęcie wspólne na Teide, Pico Viejo i Chinyero. Jak będziesz na Hierro to obserwuj i rób zdjęcia podmorskiej erupcji. Ciekawe, jak ona się rozwinie. Poproszę o jakiś kontakt mailowy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Namiastka przeżyć:
  https://www.youtube.com/watch?v=41QoUBUgNrQ&t=277s

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki na pewno obejrzę. Byłem na Teide w grudniu 2011 roku.

   Usuń