niedziela, 26 czerwca 2011

Erytrea
NABRO - Oto sprawca jednej z największych erupcji wulkanicznych w Afryce od wielu lat. Stratowulkan Nabro (2218 m) jest zlokalizowany na południowym krańcu Alp Danakil. To najwyższy wulkan depresji Danakil. Na Nabro składają się kopuły lawowe, wylewy lawy oraz dwie bliźniacze kaldery - o średnicy odpowiednio 8 i 5 km. Po serii trzęsień ziemi Nabro obudził się do życia 13 czerwca 2011 roku. Kolumna popiołu nad wulkanem sięgnęła wysokości 15 km. Do atmosfery dostały się ogromne ilości dwutlenku siarki - SO2. Zdjęcia satelitarne wykazały obecność długiego na 15 km wylewu bazaltowej lawy. Erupcja Nabro nadal trwa. Zdjęcie jest dosyć niewyraźne, ale póki co lepszego nie znalazłem.

Data erupcji: 2011.

2 komentarze:

  1. w ogóle się nie udzielam na tej stronie, jednak lubię przesiadywać na twoim blogu i zostawiam słowo - pisz to dalej, w jednym miejscu ciekawy zbiór o wulkanologicznej tematyce! I dla laików i ludzi, którzy w tym siedzą (jak ja)! Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja idea jest następująca: opisać w przystępny sposób niemal wszystkie wulkany na Ziemi plus zamieszczać na blogu regularne niusy o erupcjach oraz artykuły. Recenzje książek, muzyki i filmów związanych z tematyką wulkaniczną także się będą pojawiać. Dzięki za bycie moim czytelnikiem. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń