Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
czwartek, 26 maja 2011
Sumatra, Indonezja
TOBA - 80 km na południe od Medan znajduje się superwulkan Toba (2157 m). To największa na Ziemi kaldera o wymiarach 85 x 30 km uformowana w ciągu 1.8 miliona lat. Erupcja Toba 74 000 lat temu była mega-kolosalna o sile 8 w skali VEI. Była to największa erupcja wulkaniczna w ciągu 25 milionów lat. Wcześniejsze gigantyczne erupcje Toba formujące kalderę miały miejsce około 700 000 lat temu i 840 000 lat temu. Wulkan wyprodukował 2800 km sześciennych magmy, a spływy piroklastyczne zrównały z ziemią 20 000 km kwadratowych obszaru. Warstwa popiołu blisko centrum erupcyjnego była gruba na 600 metrów. Cząstki popiołu pozostawały w powietrzu przez 6 lat, a temperatura globalnie spadła o 5-10 stopni Celsjusza. Obecność kwasu siarkowego i dwutlenku siarki w atmosferze spowodowała opady kwaśnego deszczu. Kaldera Toba jest często zwana 'większą siostrą' kaldery Yellowstone. Dość powiedzieć, że opisywana tutaj erupcja Toba była trzykrotnie silniejsza od erupcji Lava Creek kaldery Yellowstone 630 000 lat temu i 10 000 razy silniejsza od erupcji Mount Saint Helens w 1980 roku. Trwała prawdopodobnie dwa tygodnie, a jej rezultatem była wulkaniczna zima. Na skutek wybuchu Toba ludzkie populacje zostały dosłownie zdziesiątkowane.
Toba jest prawdopodobnie najniebezpieczniejszym wulkanem na Ziemi. Mniejsze erupcje w kalderze miały miejsce od czasu hekatomby 74 000 lat temu ze stożka Pusukbukit na południu kaldery oraz ze stożka Tandukbenua na północno-zachodniej krawędzi kaldery. Kaldera Toba nie jest obecnie aktywna sejsmicznie i wulkanicznie za wyjątkiem niewielkiego obszaru fumarol na południowym krańcu wyspy Samosir. Wokół jeziora Toba żyją przede wszystkim Batakowie.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz