poniedziałek, 9 października 2023

Zdjęcia z wyprawy na wulkan Rinjani autorstwa Małgorzaty Filipiak

                                                              







Moja Patronka na Patronite Gosia Filipiak przysłała mi wczoraj kilka zdjęć z wyprawy na indonezyjski wulkan Rinjani na wyspie Lombok, które z przyjemnością chcę tutaj zaprezentować. Rinjani to czynny wulkan. Do jego ostatnich erupcji dochodziło w latach 1994, 2004, 2009, 2015 i 2016. Na uwagę zasługuje także potężna erupcja Rinjani (Samalas) w lipcu 1257 roku o sile 7 w skali VEI, jedna z najpotężniejszych erupcji wulkanicznych w holocenie, która uformowała obecną kalderę częściowo wypełnioną przez jezioro Segara Anak. Do wielu erupcji w czasach historycznych np. w 1994 roku dochodziło już z post-kalderowego stożka Barujari. Z kolei erupcja w 1944 roku uformowała kopułę lawową Rombongan. 

Rinjani mimo bycia turystycznym wulkanem jest ciężki wspinaczkowo. Strome zbocza, mnóstwo gruzu, znikoma ilość tlenu na wysokości ponad 3000 metrów. Chyba tylko jawajski Semeru jest jeszcze bardziej wymagającym (i niebezpiecznym) wulkanem. Tak czy owak, gratuluję Małgorzacie zdobycia wulkanu, a inne osoby zachęcam do dołączenia do grona moich Patronów. 

https://patronite.pl/wulkanyswiata

4 października 2023 roku Japońska Straż Przybrzeżna zarejestrowała emisję popiołu na wysokość 1.5 km z krateru japońskiego wulkanu Nishinoshima (na zdjęciu). 

Z aktywnej kopuły lawowej filipińskiego wulkanu Mayon schodzą trzy wylewy lawy.

9 października niewielki wyciek lawy pojawił się na górnym zboczu Sciara del Fuoco wulkanu Stromboli

8 października o godzinie 14.27 czasu lokalnego indonezyjski wulkan Dukono wyemitował obłok popiołu o wysokości 1.8 km.

Nadal brak jakiejś erupcji-niespodzianki. A czekam na takową od dłuższego czasu. 

EDIT: W mediach o tym cisza. Od 24 września trwa aktywność erupcyjna podmorskiego wulkanu Home Reef w Tonga. Erupcje tego płytkiego podwodnego wulkanu często tworzą krótkotrwałe, podatne na erozję morską wyspy wulkaniczne. No i wygląda na to, że formuje się kolejna (nowa) wyspa wulkaniczna w Tonga, która ma już długość 420 metrów i powiększyła się o 120 m dzięki wyciekowi lawy. Czekam na zdjęcia z powietrza!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz