poniedziałek, 25 września 2023

Indonezyjski wulkan Lewotolo w stanie erupcji

                                                                
Wpierw krótkie info o tegorocznej wyprawie Tomasza na indonezyjskie wulkany. Do tej pory był już na 6 z nich: Tambora (Sumbawa), Rokatenda (Palu'e), Kelimutu i Egon (Flores), Lewotolo (Lembata), Iliwerung (Lembata), w planach jest jeszcze stratowulkan Merapi na Jawie. A potem powrót do Polski. Cieszę się, że jestem w kontakcie z Tomaszem, gdyż dzięki niemu jestem w stanie uzyskać świeże zdjęcia i materiały z wielu mniej znanych wulkanów. A niestety nie mam obecnie możliwości finansowych, aby dotrzeć do wielu z tych wybuchających gór. Tak czy owak, w Indonezji jest naprawdę dużo mniej znanych wulkanów znajdujących się poza tradycyjnym obiegiem turystycznym. I warto je stale badać! Będący w stanie aktywności strombolijskiej od 2020 roku Lewotolo jest jednym z nich. Zdj. Tomasz Lepich. 

O tym wulkanie i o wyspie Lembata na pewno będzie jednak później. 

Na zdjęciu Japońskiej Straży Przybrzeżnej z 20 września br. odgazowanie na wysokość 3 km japońskiego wulkanu Nishinoshima

22 września rozpoczęła się aktywność erupcyjna podmorskiego wulkanu Home Reef w Tonga.

Słaba aktywność erupcyjna ma miejsce w kraterze wulkanu Michael (Sandwich Południowy).

25 września ma miejsce kolejny paroksyzm erupcyjny aleuckiego wulkanu Shishaldin w bieżącym roku. Kolumna popiołu sięga wysokości 14 km, zarejestrowane zostają wulkaniczne błyskawice.

Szukając nowych dróg dotarcia do moich odbiorców z powodu stale ciętych zasięgów na Facebooku i IG obiecałem, że będę częściej pisał na Patronite WŚ. Dziś pojawił się pierwszy od dłuższego czasu wpis. Zachęcam oczywiście do czasowego bądź dłuższego dołączania do grona moich Patronów i Patronek. 

https://patronite.pl/wulkanyswiata

EDIT 6 października: 30 września kontynuacja aktywności strombolijskiej kamczackiego wulkanu Kluczewska Sopka. W jego kraterze formuje się aktywny stożek. 

2 października ma miejsce kolejny w tym roku kilkugodzinny paroksyzm erupcyjny aleuckiego wulkanu Shishaldin obejmujący fontanny lawy oraz obłok popiołu o wysokości 12 km.

1 komentarz: