piątek, 26 listopada 2021

La Palma: emisja lawy spod przysypanego popiołem domu

Erupcja na La Palmie przestaje być powoli atrakcyjna dla polskich mediów, gdyż rządzą czwarta fala Covid19, nowy wariant koronawirusa z RPA zwany Omicron oraz zażarte dyskusje odnośnie zasadności szczepień i ewentualnych obostrzeń. A na La Palmie dzieje się od wczoraj sporo, stąd najnowszy wpis. 25 listopada pod przysypanym popiołem domem mieszkalnym w Corazoncillo (Las Manchas, na południe od nowego stożka) otworzył się nowy otwór erupcyjny i zaczął wydobywać się wylew płynnej lawy. Lawa o średniej temperaturze 1024 stopni Celsjusza popłynęła w kierunku południowo-zachodnim, zniszczyła cmentarz w Las Manchas, zakład fotowoltaiczny i sporo domów. Zwłaszcza strata cmentarza w Las Manchas jest ogromnym ciosem psychologicznym dla miejscowych, gdyż był on symbolem nadziei i przyszłej odnowy. Cmentarz w Las Manchas miał powierzchnię 1000 metrów kwadratowych, pochowano na nim 3160 zmarłych i stanowił jedyne miejsce krematoryjne na wyspie. Dom, spod którego wypływała lawa znajdował się na wysokości 685 metrów i podobno wciąż stoi. Tutaj widok z drona na to zjawisko:

https://www.youtube.com/watch?v=LLTZZpQAhuI

Lotnisko na La Palmie nadal pozostaje zamknięte z powodu opadu popiołu. Nie da się ukryć, że ta erupcja to straszny kataklizm naturalny: setki budynków farmerskich i domów rezydencjalnych, a także kościół i cmentarz pochłonęła lawa. Zniszczone zostały liczne pola uprawne i plantacje bananowców. Co prawda wyspa się rozrasta, jednak dla mieszkańców, którzy utracili dorobek życia to zapewne marne pocieszenie.  

Oszacowana  wysokość nowego stożka erupcji Cumbre Vieja to 1126 metrów.

Niewielki wylew lawy pojawił się w górnej części Sciara del Fuoco włoskiego wulkanu Stromboli

Pokrywa lodowa podlodowego wulkanu Grímsvötn zapada się codziennie o ok. 60 cm. Woda z jeziora Grímsvötn przedziera się przez lodowiec. Możliwa powódź glacjalna oraz być może erupcja islandzkiego wulkanu.

Rankiem około 03.30 24 listopada doszło do erupcji freatycznej w pobliżu północno-zachodniego wybrzeża wyspy Iwojima (Wyspy Ogasawara, Japonia, na zdj).

EDIT 28 listopada 2021 - nowy otwór erupcyjny otwiera się na północno-wschodnim zboczu nowego stożka i zaczyna emitować fontanny lawy zasilające nowy wylew lawy poruszający się wzdłuż północno-zachodniego zbocza blisko Tacande z prędkością 6 metrów na minutę. Lotnisko na La Palmie zaczęło znowu działać. 

4 komentarze:

  1. Przykra sprawa z tym cmentarzem. Czy nowy otwór powstał na niższej wysokości niż poprzednie?

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak. Odległość nowego stożka od niego to plus minus 1 km.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jakie to ma znaczenie że nowy otwór pojawił się niżej niż poprzedni?

    OdpowiedzUsuń