wtorek, 1 czerwca 2021

Update o islandzkiej erupcji Geldingadalsgos

                                                                       


 - Geldingadalsgos (Islandia) - Nie ma już możliwości dostania się na wzgórze będące najlepszym punktem widokowym na aktywny krater nr. 5. Szlak został zamknięty 30 maja 2021 roku, gdyż lawa zaczęła go odcinać. Wzgórze może zostać w ciągu najbliższych dni całkowicie otoczone przez wyciek lawy. Tak czy owak na kamerach byli widoczni ludzie ignorujący zarządzenie władz i nadal wspinający się na owo wzgórze. Trochę szkoda, gdyż na Islandię dotrę dopiero na początku lipca i już nie wejdę na ten słynny punkt obserwacyjny. Jestem jednak uzależniony od drugiej dawki szczepienia, którą przyjmę 16 czerwca 2021 roku. Tak czy owak erupcja robi się coraz spokojniejsza. Spodziewam się długotrwałej i spokojnej efuzji lawy w tubach lawowych i zapewne formowania się wulkanu tarczowego. Świadczą o tym wylewy lawy zwanej pahoehoe (sznurowa).

Wzgórze otoczone przez lawę zostanie nazwane óbrennishólmi czy óbrynnishólmi - co po islandzku znaczy 'niepogrzebana wyspa', na Big Hawaii kipuka

Krater numer 5. nadal jest aktywny, ale fontanny lawy stają się coraz mniejsze. Wysokość max 150 metrów, pauzy pomiędzy nimi wynoszą 5-7 minut, a same wytryski lawy trwają 1-3 minuty.  Do dolin Merardalur i Geldingadalur nadal wpływa dużo lawy. Nowe pola lawowe formują się w dolinach Geldingadalir, Merardalir and Nátthagi. Czoło wylewu lawy w Nátthagi zatrzymało się, ale pole lawowe jest nadal aktywne. Pole lawowe Geldingadalir powiększa się i staje się coraz grubsze, dużo lawy wpływa do Merardalir. Lawa porusza się tubami lawowymi (tunelami). Na miejscu erupcji można znaleźć fragmenty lawy ze szkliwem wulkanicznym tzw. nornahár (włosy wiedźmy).

Znajomy kilka dni temu dotarł na Islandię i był już trzy razy na miejscu erupcji. Zdj. z drona Tomasz Lepich, 30-31 maja 2021. 

Na aktualnych nagraniach z powietrza nie ma już jeziora lawy w kraterze wulkanu Nyiragongo w Kongo. Największe jezioro lawy na świecie zostało wydrenowane. Mieszkańcy Goma powoli wracają do miasta. Wygląda na to, że kryzys wulkaniczny mija.

30 maja miały miejsce niewielkie emisje popiołu z Mount Cerberus wulkanu Semisopochnoi (Aleuty, Alaska). Do silniejszych niż zwykle emisji popiołu doszło tego samego dnia z wulkanu Suwanosejima (Japonia).

Do erupcji wulkanu błotnego doszło 30 maja 2021 roku w Necocli (Kolumbia). Ewakuowano 150 osób z wioski Los Palmares Cenizosa. Jedna osoba została ranna wskutek upadku z konia. Ostatnia silniejsza aktywność tego wulkanu miała miejsce w 2005 roku. 

Z okazji Dnia Dziecka życzę wszystkim dzieciom (i tym najmłodszym, i tym starszym), którzy tutaj zaglądają wychowania w przyjaznym rodzinnym otoczeniu i nie zatracenia w sobie ciekawości świata. Znajdźcie własną niszę, pasję, drogę, której będziecie się trzymać. Mogą to być nawet wulkany. :-) Sam tęsknie za swoim dzieciństwem. To był piękny okres w moim życiu, spontaniczny i wyjątkowy. I pomyśleć, że po latach człowiek dochodzi do wniosku, że jako nastolatek na siłę chciał być dorosły. Z drugiej strony dziecko wychowujące się obecnie ma wręcz nieograniczony dostęp do ogromu wartościowych treści i należycie pokierowane przez rodziców może rozwinąć się w empatyczną i ciekawą świata jednostkę. 

3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Apolaki to największa kaldera na świecie ale chciałbym się upewnić czy jest 2x większa od Islands Park Caldera powstałej ok 2.1mln lat temu w Yellowstone? Bo to,że 2x większa jest od 2 pozostałych to pewne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, jest większa. Apolaki - średnica 150 km, Islands Park - 80 x 65 km.

      Usuń