wtorek, 15 czerwca 2021

Erupcja Geldingadalsgos: aktualne wieści

 



13 czerwca 2021 roku o godzinie 09.00 rano lawa z erupcji Geldingadalsgos przecięła główny szlak A prowadzący na miejsce erupcji (wzgórze obserwacyjne) i pomknęła do doliny Natthagi. W związku z tym policja ewakuowała ludzi ze szlaku i zamknęła oba szlaki A i B. Obecnie ten dłuższy i bardziej wymagający szlak B został już otwarty dla turystów i wielbicieli wulkanów. Jeśli jednak lawa popłynie z Merardalir to może pokryć także wspomniany szlak B. Trwa praca nad trzecim szlakiem (C) wzdłuż Langihryggur, który niebawem powinien być gotowy. Można także dotrzeć do doliny Natthagi, by zobaczyć rozrastające się pole lawowe. Możliwe są także loty helikopterem na miejsce erupcji, co jednak jest dość drogie (400+ euro). 

W kraterze nr 5 uformowało się aktywne jeziorko lawy, które ulega odgazowaniu. Zanikły fontanny lawy, ma natomiast miejsce stały wypływ lawy z tego otworu erupcyjnego. Erupcja produkuje liczne aktywne powierzchniowe strumienie lawy, ale też podpowierzchniowe przemieszczające się tunelami. I mam nadzieję, że potrwa przynajmniej do końca tego roku albo i dłużej. 

Lawa wpływa do doliny Natthagi i można już tam obserwować rozrastające się pole lawowe. Powierzchnia całości pola lawowego erupcji Fagradalsfjall wynosi obecnie ponad 3 km kwadratowe. Islandczycy znowu formują czterometrową barierę ziemną, by powstrzymać na pewien czas wyciek lawy z Geldingadalur w kierunku Nátthagakriki. 

EDIT: 18 czerwca 2021 roku - obecnie erupcja jest bardziej dyskretna, lawa płynie głównie tunelami. Powiększa się pole lawowe w dolinie Natthagi.

Zdj. Grzegorz Gawlik, któremu udało się dotrzeć do wszystkich otworów erupcyjnych, które uformowały się w trakcie erupcji Geldingadalsgos. Więcej tutaj:

https://www.facebook.com/GrzegorzGawlikTravel

11 czerwca potwierdzono satelitarnie obecność jeziora lawy w kalderze wulkanu Nyamuragira w Kongo. Natomiast zniknęło jezioro lawy w kraterze sąsiedniego wulkanu Nyiragongo

Mają miejsce kolejne paroksyzmy erupcyjne wulkanu Etna na Sycylii. Oczywiście z New SE Crater - najpierw aktywność strombolijska, potem fontanny lawy i wylewy lawy na południowo-zachodnim zboczu. Te erupcje miały miejsce 12, 14, 16, 17 i 18 czerwca 2021 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz