środa, 26 grudnia 2018

Status erupcji wulkanu Etna i trzęsienie ziemi w Katanii

We wczesnych godzinach poranka 25 grudnia 2018 roku erupcja lawowa wulkanu Etna nadal trwała. Wylew lawy docierał do Valle del Bove z aktywnej szczeliny erupcyjnej której niższy otwór erupcyjny znajdował się na wysokości 2400 metrów. W kraterach centralnych New SE Crater i Bocca Nuova miała miejsce aktywność strombolijska generująca obłok popiołu. Od północy 26 grudnia 2018 roku zarejestrowano siedem trzęsień ziemi, w tym o godzinie 03.18 trzęsienie ziemi o magnitudzie 4.8 z epicentrum 2 km na północ od Viagranda (hipocentrum na głębokości 1.2 km). Zniszczenia odnotowano w Katanii, Santa Venerina, Fleri i Lavinaio. Zamknięto część autostrady A18 Katania - Messyna z powodu pęknięć w asfalcie.

Aktywność freatomagmowa wulkanu Anak Krakatau, Indonezja w toku. Nocne niebo nad wulkanem rozświetlają wulkaniczne błyskawice. Zdj. z dzisiaj z pokładu indonezyjskiego okrętu marynarki wojennej - ukamdani_gunners543.

Obrazy satelitarne wskazują na to że wskutek silnej erupcji AK (prawdopodobnie 4 w skali VEI) doszło do kolapsu południowo-zachodniego zbocza Anak Krakatau i w rezultacie do wygenerowania fal tsunami. Pierwszej mniejszej i drugiej większej, która doprowadziła do największych zniszczeń m.in. w znanym nadmorskim kurorcie Tanjung Lesung. Do zwiększenia fal tsunami przyczyniły się także wysoki przypływ morski i pełnia Księżyca. Tak czy owak poczekam jeszcze na dokładniejszą analizę naukowców - w przyszłości dowiemy się więcej szczegółów. Z powodu trwającej wciąż aktywności freatomagmowej nie wolno zbliżać się do Anak Krakatau, co utrudnia oszacowanie rozmiarów osuwiska (być może w dużej mierze podmorskiego).

EDIT: Rankiem 27 grudnia w godzinach 08.17 i 08.28 lokalnego czasu dwie niewielkie erupcje freatyczne targnęły wulkanem Mayon (Luzon, Filipiny). Niewielkie obłoki popiołu sięgnęły wysokości 600 i 200 metrów.

Efuzja lawy w Valle del Bove ustała, ale nadal trwa aktywność erupcyjna w kraterze Bocca Nuova wulkanu Etna.

3 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Żaden Pan, po prostu Bartek. Nie omieszkam się sprawdzić. Intrygujące.

      Usuń
  2. Zauważyłem ciekawą rzecz... mianowicie wszystkie wstrząsy pojawiły się w ciągu jednego miesiąca (11.18) i ustały.

    OdpowiedzUsuń