niedziela, 16 grudnia 2018

Dwie erupcje: Ambrym i Soputan

Od 15 grudnia 2018 roku trwa niewielka boczna erupcja szczelinowa wulkanu Ambrym, Vanuatu, Oceania obejmująca emisję popiołu, wylewy lawy oraz fontanny lawy o wysokości 40 metrów. Duże ilości emitowanego dwutlenku siarki SO2. Aktywna szczelina erupcyjna z której tryskają fontanny lawy znajduje się we wschodniej części kaldery blisko Lewolembwi w pobliżu stożka Marum. Opad popiołu ma miejsce na północy i na północnym zachodzie wyspy. Duży obłok popiołu emituje krater Marum, mniejsze unoszą się nad kraterami Benbow i Niri Mbwelesu (w tym ostatnim od stycznia 2018 roku istnieje najmłodsze jezioro lawy wulkanu Ambrym). Strefa wykluczenia wynosi 2 km wokół krateru Benbow i 4 km wokół krateru Marum. Zdj. Vanuatu Helicopters, w tym jeziora lawy Marum w dniu 15 grudnia 2018 roku.

Wskutek wczorajszej erupcji jezioro lawy w kraterze Marum zniknęło. Wydrenowane zostało także jezioro lawy z krateru Niri Mbwelesu. Erupcja Ambrym spowodowała liczne płytkie wstrząsy na wyspie. W jednej z wiosek otworzyły się pęknięcia i szczeliny w gruncie.

19 grudnia 2018 roku. Wygląda na to że przynajmniej 4 z 5 dotychczasowych jezior lawy wulkanu Ambrym zostało wydrenowanych. Czekam na dalsze i bardziej szczegółowe informacje. Nie ma na pewno jezior lawy w kraterach Marum i Niri Mbewelesu, być może nie ma też jeziora lawy w kraterze Benbow.

16 grudnia o godzinie 01.00 czasu WITA wulkan Soputan (Północne Sulawesi, Indonezja) wznawia erupcję emitując gruby i gęsty obłok erupcyjny o wysokości 5-7 km. W nocy widoczne były fontanny lawy z centralnego otworu erupcyjnego. Status tego wulkanu - trzeci stopień alarmu (Siaga). Wybuch Soputan poprzedził wzrost aktywności sejsmicznej. Do poprzedniej erupcji Gunung Soputan doszło w dniach 3-4 października 2018 roku. Zdj. Magma Indonesia.

Warto dodać iż 14 grudnia 2018 roku doszło do niewielkich emisji popiołu (oszacowana wysokość 800 metrów) z kompleksu wulkanicznego Planchon-Peteroa w Chile.

EDIT: 18 grudnia o godzinie 07:37 UTC silna erupcja eksplozywna japońskiego wulkanu Kuchinoerabujima z krateru Shintake generuje obłok erupcyjny o wysokości 2 km i spływ piroklastyczny z zachodniego zbocza, który dociera na odległość 1 km. To pierwszy epizod piroklastyczny tego wulkanu od maja 2015 roku.

7 grudnia 2018 roku zakończyła się trwająca od 8 sierpnia aktywność erupcyjna wulkanu Sangay w Ekwadorze.

Jak co roku seria spektakularnych zdjęć erupcji wulkanicznych w The Atlantic - oczywiście zdominowana w tym roku przez erupcje wulkanów Kilauea i Fuego, ale znalazł się tam jeszcze mój tegoroczny faworyt - Kadovar:

https://www.theatlantic.com/photo/2018/12/photos-2018-the-year-in-volcanic-activity/578086/

2 komentarze: