wtorek, 25 grudnia 2018

Bilans ofiar śmiertelnych erupcji i tsunami Anak Krakatau rośnie

Bilans ofiar śmiertelnych erupcji i sobotniego tsunami Anak Krakatau rośnie. W tej chwili zginęło 429 osób, 1485 jest rannych, a 154 osoby uchodzą za zaginione. Tsunami zaskoczyło wiele osób we śnie. Zniszczeniu bądź uszkodzeniu uległo 882 domów i 73 hotele. To na pewno nie jest ostateczny bilans tej tragedii.

Zaczyna robić się coraz bardziej ciekawie. Badacze z German Research Center for Geosciences (GFZ) wykryli w sobotę 22 grudnia trzęsienie ziemi o magnitudzie 5.1 o godzinie 08.55 lokalnego czasu w odległości 25 km na wschód od Anak Krakatau. Mogło ono wzmocnić erupcję wulkanu i być jednym z czynników sprawczych częściowego zapadnięcia się południowo-zachodniego stożka Dziecka Krakatau i wywołania tsunami, które potem uderzyło w plaże Banten i Lampung. Trzęsienie ziemi, osuwisko i tsunami miały miejsce w czasie 36 minut. Co intrygujące, kolaps zbocza wulkanu Mount Saint Helens w dniu 18 maja 1980 roku także zapoczątkowało trzęsienie ziemi o magnitudzie 5.1. Wówczas fala tsunami w Spirit Lake osiągnęła kolosalną wysokość 250 metrów. Ciekawe czy ta informacja się potwierdzi, gdyż naukowcy z USGS nie wykryli żadnego trzęsienia ziemi sobotniej nocy w cieśninie Sunda (inna sprawa że strona USGS została akurat 22 grudnia uśpiona przez rząd federalny i nie raportowała). Nie lubię wchodzić w teorie spiskowe (mój blog to nie mało wiarygodne Zmiany na Ziemi i tym podobne strony), ale zagadkowe jest dla mnie milczenie prasy i służb cywilnych na temat tego trzęsienia ziemi. Czyżby chodziło o ukrycie braku ostrzeżenia o tsunami, co zaowocowało brakiem ewakuacji ludzi w stosownym czasie?

Pomijam już sam fakt że na początku błędnie założono że są to wysokie fale przypływu, a nie tsunami.

EDIT: Poszperałem trochę po profilach sejsmologów i wygląda na to że osuwisko z Anak Krakatau wygenerowało fale sejsmiczne niskiej częstotliwości będące ekwiwalentem zarejestrowanego przez geofon GFZ trzęsienia ziemi o magnitudzie 5.1. Ów zarejestrowany sygnał sejsmiczny najprawdopodobniej spowodowało osunięcie się (kolaps) zbocza wulkanu. Indonezyjski system wczesnego ostrzegania przed tsunami nie funkcjonował należycie, geometria wybrzeża spiętrzyła/wzmocniła też fale do wysokości 2-3 metrów. Od osuwiska do uderzenia tsunami musiało minąć 25 minut.

Źródła:

https://geofon.gfz-potsdam.de/eqinfo/event.php?id=gfz2018yzre&fbclid=IwAR2Htkr9Q6JSLMzkv4HWEBOEhufXphbGHWWthyIwwmLgVu5-br61zAYuI_M

https://www.thejakartapost.com/news/2018/12/24/german-geoscience-center-detected-5-1-m-quake-before-sunda-strait-tsunami.html

https://earthquake-report.com/2018/12/23/moderate-earthquake-sunda-strait-indonesia-december-22-2018/

https://twitter.com/USGS/status/1076446330883620865

Zdj. erupcji freatomagmowej Anak Krakatau Afp /Nurul Hidayat /Bisnis Indonesia.

Po erupcji szczelinowej wulkanu Ambrym na Vanuatu zniszczeniu uległa bujna dżungla w dolinie i uformował się nowy stożek. Kratery wulkanu ulegają odgazowaniu, ale nie ma dowodów (anomalii termicznych) związanych z obecnością jezior lawy Benbow, Marum i Niri Mbwelesu. Odgazowaniu ulega także czynny wulkan Lopevi.

5 komentarzy:

 1. Czyli erupcja trwa... Czy jest możliwość wygenerowania kolejnego tsunami przez Anak Krakatau ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam na razie żadnych świeżych zdjęć Anak Krakatau, ale jeśli erupcja freatomagmowa nadal trwa to tak - istnieje możliwość wygenerowania kolejnych fal tsunami.

   Usuń
 2. A tak swoją drogą to jak dla mnie to ta erupcja była naprawdę niespodziewana... znałem aktywność Krakatau, ale nie sądziłem że taka erupcja może nastąpić bez znaczących deformacji gruntu.

  Przy okazji czy tylko mi obecna aktywność erupcyjna Etny sprawia wrażenie jakby wulkan pękał od środka... nie zdziwię się jeśli ta obecnie w miarę łagodna erupcja nie zmieni się w porządne KABOOM.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tymczasem dla geologów ostatnie osunięcie nie jest wielkim zaskoczeniem, parę lat temu w publikacjach przewidywano taką możliwość w podobnym miejscu. Rzecz w tym, że stożek nadbudował się nieco z boku starszego, stabilniejszego podłoża, oraz że zbliżył się do głębi w podwodnej kalderze. Przewidywano więc, że rozbudowa stoku w tą stronę spowoduje destabilizację. W artykule symulowano nawet większe osunięcie:
  https://www.researchgate.net/publication/235225380_Tsunami_hazard_related_to_a_flank_collapse_of_Anak_Krakatau_Volcano_Sunda_Strait_Indonesia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Zetknąłem się z tym artykułem. Miałem o nim nawet napisać, ale jakoś wyleciało mi z głowy. W pewnym sensie ta praca naukowa okazała się prorocza.

   Usuń