piątek, 23 listopada 2018

Veniaminof, Etna i Popocatepetl

W dniach 19-20 listopada zintensyfikowała się aktywność erupcyjna wulkanu Veniaminof. Obłok popiołu nad aktywnym otworem erupcyjnym sięgnął wysokości 4.5 km i osiągnął długość aż 600 km. Na zdj. Janet Schaefer / AVO w dniu 21 listopada. Kod awiacji został zmieniony na czerwony. Erupcja Veniaminof widoczna była z Perryville. Emisje popiołu obecnie wciąż trwają, ale są słabsze.

Islandia - śmierdzi siarką wokół Sólheimajökull i Jökulsá á Sólheimasandur. Gazy mogą akumulować się w obniżeniach terenu i stanowić zagrożenie dla ludzi.

Wymiary nowej naleśnikowej kopuły lawowej wulkanu Popocatepetl w Meksyku: średnica 250 metrów, grubość 30 metrów, objętość 1.5 miliona metrów sześciennych. Umiarkowana aktywność erupcyjna w toku.

Wulkanem Fuego w Gwatemali wciąż targają regularne eksplozje generujące obłoki popiołu sięgające wysokości 4.5 km.

Etna (Sycylia) - umiarkowana aktywność strombolijska w kraterze Bocca Nouva i w "puttusiddu" (małej dziurze) na wschodnim zboczu New SE Crater. Aktywność erupcyjną wykazuje także NE Crater.

W grudniu szykuję duży materiał o nowozelandzkich wulkanach, gdyż dwóch moich znajomych, których poznałem dzięki Wulkanom Świata przebywa aktualnie właśnie tam. Także będzie sporo zdjęć i informacji.

Przypłynął ewangelizować, został zabity strzałami przez Sentinelczyków. Plemię żyjące na odizolowanej wyspie North Sentinel (Andamany i Nikobary, Indie) zabija strzałami z łuku 27-letniego Amerykanina Johna Allena Chau, podróżnika i samozwańczego misjonarza. To tak gwoli ciekawostki nie związanej z wulkanami, gdyż historia tego plemienia jest absolutnie fascynująca:

https://www.voidmagazine.pl/2018/08/25/sentinelczycy-zagadka-antropologii/

EDIT 26 listopada: Dwie niewielkie erupcje freatyczne wulkanu Mayon, Luzon, Filipiny generujące szarawo-białe obłoki o wysokości 300-500 metrów.

Także niewielka erupcja wulkanu Karangetang, Siau, Indonezja z chmurą erupcyjną o nieznanej wysokości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz