piątek, 30 listopada 2018

Metan pod islandzkim lodowcem Sólheimajökull

Metan CH4 to gaz cieplarniany o wiele bardziej szkodliwy dla klimatu niż dwutlenek węgla CO2. Pokaźne pokłady metanu znajdują się pod arktyczną zmarzliną. Oczywiście dwutlenek węgla jest głównym gazem odpowiadającym za obecne ocieplenie klimatu, jednak wieści z Islandii mogą zaniepokoić. Naukowcy z Lancaster University odkryli że islandzki lodowiec Sólheimajökull połączony z podlodowym wulkanem Katla emituje wielkie ilości metanu: do 41 ton tego gazu cieplarnianego poprzez wody roztopowe codziennie w trakcie letnich miesięcy - ekwiwalent ponad 136 000 bekających krów. To ponad 20 razy więcej niż zbadane emisje metanu ze wszystkich wulkanów w Europie.

Dr Rebecca Burns zbadała koncentracje metanu w próbkach wody pobranych z roztopowego jeziora znajdującego się przed lodowcem Sólheimajökull, po czym porównała je z poziomami metanu w pobliskich sedymentach i rzekach aby upewnić się że metan nie jest uwalniany przez pobliskie tereny. Najwyższe koncentracje metanu odnaleziono w punkcie w którym rzeka wypływała spod lodowca i docierała do jeziora. To wskazuje na źródło koncentracji metanu pod lodowcem Sólheimajökull - konkretnie na aktywność mikrobiologiczną (mikroby uwalniają metan do otaczających wód roztopowych). Woda roztopowa z lodowca wchodzi przy powierzchni jego poruszania się w kontakt z gazami emitowanymi przez wulkan Katla, które obniżają zawartość tlenu w wodzie, co oznacza że część metanu wyprodukowana przez mikroby może zostać rozpuszczona w wodzie i przetransportowana z lodowca bez konwersji do postaci CO2. Gorąco pochodzące z wulkanu Katla sprzyja produkcji metanu przez mikroby. W dodatku Katla jest wulkanem emitującym ogromne ilości dwutlenku węgla.

Zlodowaciałe, tudzież podlodowe wulkany znajdują się między innymi na Antarktydzie, Alasce, w Argentynie (np. Viedma pod Patagońską pokrywą lodową) oraz we wspomnianej Islandii. Czy pod pokrywami lodowymi tychże wulkanów także produkowany jest metan? I czy jest uwalniany do ziemskiej atmosfery w miarę zaniku tych lodowców, ich topnienia?

Źródło: http://www.lancaster.ac.uk/news/volcanoes-and-glaciers-combine-as-powerful-methane-producers-2

Wciąż trwa umiarkowana aktywność erupcyjna wulkanów Kadovar (Papua Nowa Gwinea) i Nevados de Chillan (Chile) - w postaci sporadycznych eksplozji.

Zdjęcia lodowca Sólheimajökull mojego autorstwa - zrobione w kwietniu 2014 roku. Pamiętam że feralnego dnia strasznie padało, co nie przeszkodziło mi zachwycać się tym lodowcem i go eksplorować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz