poniedziałek, 19 listopada 2018

Piąty paroksyzm erupcyjny wulkanu Fuego w toku

Trwa piąty paroksyzm erupcyjny wulkanu Fuego w Gwatemali w bieżącym roku. Ma miejsce ciągła emisja popiołu na wysokość 4.9 km (w nocy 5.2 km), z wulkanu schodzą spływy piroklastyczne, które mkną wąwozami Taniluya i Ceniza. Z krateru wulkanu wyrzucana jest na wysokość 300 metrów rozżarzona fontanna lawy (w nocy jest jeszcze wyższa - 500-600 metrów). Wylew lawy o oszacowanej długości 2.5 km płynie w kierunku wąwozu Ceniza. Opad popiołu ma miejsce w społecznościach Panimache, Morelia, Santa Sofia, Sangre de Cristo i Finca Paolo Verde. Wulkan wyrzuca odłamki balistyczne na odległość 800 metrów w różnych kierunkach. Trwają pierwsze ewakuacje ludzi. Warto dodać iż bilans ofiar śmiertelnych paroksyzmu erupcyjnego Fuego z dnia 3 czerwca 2018 roku wynosi obecnie 194 osoby zabite. Zdj. Javier Juarez.

Anak Krakatau (Indonezja) - aktywność strombolijska tego wulkanu w toku, wylew lawy dociera południowo-wschodnim zboczem do oceanu. Żarzenie się wierzchołka Anak Krakatau można zaobserwować z odległości 40 km.

3 komentarze:

 1. Mam pytanie - z czego wynika wyższa aktywność Fuego w nocy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno udzielić mi na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Aktywność erupcyjna wulkanu Fuego często fluktuuje i takie paroksyzmy erupcyjne jak dzisiejszy czy ten z 5 czerwca zdarzają się co parę miesięcy. W nocy fontanny lawy z Fuego są też lepiej widoczne, zatem wulkanologom łatwiej jest oszacować ich wysokość.

   Usuń
  2. Osobiście sądzę że w grę może też wchodzić ciśnienie powietrza, czy wilgotność, bo wbrew pozorom takie szczegóły mogą mieć szczególną wagę.Choć równie dobrze może to być przypadek, lub jak powiedział Pan Bartek.

   Usuń