poniedziałek, 15 lutego 2016

Tomografia mionowa na Gwadelupie i in.

Kiedyś wspominałem na blogu o tym że użycie mionów pozwala podglądać wnętrza wulkanów. Tomografia mionowa stanowi przyszłość wulkanologii. Promieniowanie kosmiczne generowane m.in. przez wybuchy supernowych w głębokiej kosmicznej przestrzeni dociera do ziemskiej atmosfery generując miony, które stanowią 70 procent kosmicznego promieniowania docierającego do Ziemi. Miony mają lekką masę (lecz są cięższe od elektronów - ten sam ładunek ujemny), a co za tym idzie przenikają przez wszystkie obiekty, ale niektóre substancje blokują je bardziej niż inne. Japońscy naukowcy badali za pomocą tomografii mionowej wulkany Asama, Iwate i Satsuma-Iojima. Francuscy naukowcy kierujący projektem DIAPHANE zainstalowali czujnik kosmicznych mionów na zboczu wulkanu Soufriere na Gwadelupie. Wykryli obecność ogromnych wgłębień w wulkanicznej strukturze. Tomografię mionową zastosowano również do wulkanu Puy de Dome we francuskiej Owernii.

Pomiędzy 10 października 2011 roku a 5 marca 2012 roku doszło do podmorskiej erupcji w pobliżu kanaryjskiej wyspy El Hierro. Naukowcy za pomocą podwodnej łodzi Jago o długości 3.2 metry i wysokości 2.5 metrów zamierzają zbadać winny tej erupcji wulkan, określić najlepsze miejsca dla pobrania próbek i dokonania pomiarów. Statek może dotrzeć na głębokość 400 metrów i przebywać na dnie przez cztery dni.

Tokijska firma Tejin Ltd. opracowała dwa nowe materiały z włókien para-aramidowych Twaron i Technora, które są zdolne wytrzymać uderzenia fruwających odłamków wulkanicznych wielkości pięści - takich jak wyprodukowane w trakcie tragicznej erupcji wulkanu Ontake w 2014 roku. Twaron jest sześć razy bardziej wytrzymały na rozciąganie niż stal tej samej wagi, bardziej odporny na żar i bardziej elastyczny. Technora ma jeszcze większą wytrzymałość na rozciąganie i odporność na uderzenia czy chemikalia. A wszystko w celu osłony obiektów ewakuacyjnych i innych struktur przed odłamkami skał wyrzucanymi w trakcie erupcji wulkanicznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz