piątek, 29 maja 2015

Silna erupcja wulkanu Kuchinoerabujima

29 maja 2015 roku rankiem o godzinie 10.08 lokalnego czasu silna wulkaniańska eksplozja ma miejsce na wulkanie Kuchinoerabujima z otworu erupcyjnego Shintake. Wertykalna i częściowo lateralna kolumna erupcyjna w kształcie grzyba (sięgająca wysokości 9.5 km) zapada się formując spływy piroklastyczne, które docierają do wybrzeża. Nie ma ofiar śmiertelnych ani większych zniszczeń, choć nie jest to wciąż potwierdzona informacja. Piąty stopień alarmu dla wulkanu, natychmiastowa ewakuacja ponad 140 mieszkańców wyspy. Anulowanie wszystkich promów płynących na archipelag Tokara. Możliwość ewakuacji pobliskiej wyspy Yakushima, popularnej destynacji turystycznej. Shintake, najmłodszy stratowulkan na wyspie wybuchł najsilniej w grudniu 1933 roku, ostatni raz 3 sierpnia 2014 roku. W pobliżu jego aktywnego krateru znajduje się kilka wiosek. Wszystkie erupcje w ciągu minionych 200 lat (począwszy od roku 1840) miały miejsce z krateru Shin-dake i jego otoczenia. Istnieje możliwa korelacja pomiędzy erupcją Kuchinoerabujima a tektonicznymi trzęsieniami ziemi na odległości 100 km od wyspy. Dwie osoby są ranne i poparzone wskutek spływu piroklastycznego. Odtransportowano je do szpitala na wyspie Yakushima. Od rana 29 maja 2015 roku wulkan Sakurajima na wyspie Kiusiu wykazywał silniejszą aktywność erupcyjną niż zazwyczaj - eksplozje generowały obłoki popiołu sięgające wysokości 4-6 km.

EDIT: Nagła erupcja wulkanu Kuchinoerabujima 29 V 2015 roku miała charakter freato-magmowy (interakcja nowej magmy z wewnętrznymi zasobami wody). Próbki popiołu zawierały około 30% świeżych (juwenilnych) fragmentów lawy, reszta to były starsze skały.

27 maja wieczorem lokalnego czasu wylew lawy z wulkanu Wolf (Wyspy Galapagos) dotarł do morza na południowo-wschodnim wybrzeżu północnej części wyspy Isabela.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz