poniedziałek, 25 maja 2015

Erupcja wulkanu tarczowego Wolf (Wyspy Galapagos)

O godzinie 00:58 lokalnego czasu z pokładu statku "CelebrityCruise" i jachtu "La Pinta" dostrzeżono umiarkowanie dużą erupcję szczelinową wulkanu Wolf (1710 m. wysokości) znajdującego się na północnym krańcu wyspy Isabela w archipelagu Galapagos. Jakiś czas temu zastanawiałem się kiedy dojdzie do kolejnej erupcji wulkanicznej na Galapagos i oto odpowiedź. Wolf wybuchł po raz ostatni w 1982 roku generując strumienie lawy ze szczeliny o długości 1 km. Erupcja nie stwarza zagrożenia dla ludzi. Miejsce erupcji: nowa szczelina na południowo-wschodnim zboczu wulkanu blisko niewielkiego obszaru Cape Marshall. Szacowana wysokość chmury erupcyjnej (pary i popiołu) generowanej przez fontanny lawy o wysokości sięgającej 800 metrów wynosi 10-15 km. Brak bardziej szczegółowych informacji o tej znaczącej erupcji. W 2009 roku na zboczach wulkanu tarczowego Wolf odkryto nowy gatunek lądowej iguany (różowa iguana - iguana rosada), choć zaobserwowano go już w 1986 roku. Do erupcji wulkanicznych na Wyspach Galapagos dochodzi przeciętnie co 6-7 lat.

Wolf jest najwyższym z sześciu wulkanów tarczowych na wyspie Isabela. Pozostałe to Ecuador, Darwin, Alcedo, Sierra Negra i Cerro Azul.

UPDATE 27 maja 2015 roku: Erupcja szczelinowa wulkanu Wolf zredukowała swą intensywność, fontanny lawy ze szczelinowego otworu erupcyjnego zastopowały swą aktywność. Wylewy lawy podążają wolno ku morzu. Erupcja nie powinna ona zagrażać populacji około 500 różowych iguan, gdyż lawa płynie na południowym zboczu wulkanu, a iguany żyją na stronie północnej Wolf. 27 maja o godzinie 12.02 lokalnego czasu doszło do kolejnej eksplozji wulkanu Telica w Nikaragui, która wygenerowała obłok gazu i popiołu sięgający wysokości 3 km i widoczny z miasta León. Lawowa erupcja szczelinowa wulkanu Piton de la Fournaise wciąż trwa - aktywny stożek się zamyka, zatem fontanny lawy są mniejsze. Wylewy lawy poruszają się w tunelach. Ogromna ilość ludzi pragnie zobaczyć tą erupcję. W związku z tym w niedzielę wieczorem doszło do blokady Plaine des Sables przez tłum potencjalnych widzów, którzy parkują gdzie się da.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz