środa, 26 lutego 2014

Kolejna erupcja freatyczna wulkanu Poas w 2014 rokuMiała ona miejsce po południu 25 lutego 2014 roku i pokryła kamerę mułem. Eksplozje freatyczne na wulkanie Poas mają miejsce relatywnie często. Są one jednak niebezpieczne, więc jeśli ktoś akurat wtedy znajduje się na kraterze wulkanu może szybko stracić życie. Woda wsiąka w pory krateru i się podgrzewa do stanu wrzenia szybko eksplodując i generując kolumnę pary.

I jeszcze słówko o erupcji Kelud z 14 lutego 2014 roku. Kopuła lawowa powstała w trakcie aktywności wulkanu w 2007 roku została zniszczona - na jej miejscu pojawił się parujący krater. Kelud podlega teraz biernemu odgazowaniu, co potrwa przez jakiś czas... zatem ryzyko kolejnej silnej erupcji jest oddalone w czasie... dopóki nie zacznie się formować nowa kopuła lawowa. Realne zagrożenie mogą natomiast stanowić spowodowane przez opady deszczu lahary.

Galeria Oysteina Lunda Andersena z miejsca erupcji (22 luty 2014 roku):

http://www.oysteinlundandersen.com/Volcanoes/Kelud/Kelud-Volcano-Indonesia-February-2014.html

Na zdjęciach erupcja freatyczna Poas z 25 lutego 2014 roku i satelitarne zdjęcie Gunung Kelud po erupcji z 14 lutego.

UPDATE: 26 lutego o godzinie 16.15 lokalnego czasu miała miejsce erupcja popiołu wulkanu Marapi. która spowodowała jego opad w promieniu 3 km od wulkanu. Od stycznia 2014 roku naliczono 57 bardzo małych erupcji sumatrzańskiego Gunung Marapi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz