piątek, 14 lutego 2014

Erupcja wulkanu Kelud zakończona?


Erupcja jawajskiego wulkanu Kelud nie spowodowała jednak większego kataklizmu. Z powodu ograniczonej widoczności zamknięto trzy międzynarodowe lotniska w Yogyakarta, Solo i Surabaya. 2.5 centymetrowa warstewka popiołu pokryła Surabaya. Dwie osoby zginęły w dystrykcie Malang, gdy pod ciężarem popiołu zawaliły się na nie dachy budynków mieszkalnych. Odgłosy wybuchu wulkanu słyszano w odległości 200 km. Z racji tego, że większość ewakuowanych powróciła już do swoich domów mogę uznać, że gwałtownie eksplozywna erupcja Kelud zakończyła się. Wulkan zapewne rozsadził kopułę lawową w kraterze. Szacowana siła erupcji: 4 w skali VEI.

EDIT: A jednak nie do końca... Kelut nadal emituje parę i popiół, a emisjom towarzyszą drgania. Liczba ewakuowanych wynosi 76388 ludzi, ale dalsze ewakuacje trwają - umieszczono ich w 293 schroniskach. Doliczyć należy kolejne trzy ofiary śmiertelne - dwie z powodu kłopotów z oddychaniem wskutek opadu popiołu, jedna zginęła w wypadku samochodowym w trakcie ewakuacji. Wszystkie pochodziły z wioski Pandasari oddalonej o 7 km od wulkanu, którą pokryło 20 cm popiołu. Rozdysponowano 350 000 masek pyłowych.

Pliniańska faza erupcji trwała przez trzy godziny. Sama erupcja była nieco mniejsza od erupcji Grimsvötn w 2011 roku, niemniej to trzecia 4 w skali VEI od tamtego roku. Dla porównania erupcja Kelud w 1990 roku (także 4 w skali VEI) uśmierciła 32 osoby. Opad popiołu pokrył rozległe obszary Jawy, a nawet miasto Jogja oddalone od Kelud o 500 km, a także historyczną świątynię buddyjską Borobudur. Erupcję spowodowała juwenilna magma, która szybko dotarła na powierzchnię. Ewakuowano ponad 100 000 ludzi. Do piątku anulowano 586 lotów. Erupcja Kelud wyprodukowała 120-140 milionów metrów sześciennych tefry. Odnotowano jedne z największych w historii wulkanicznych fal infradźwiękowych. Kolumna erupcyjna nad Kelud sięgnęła wysokości do 20 km. Wioska Pandan Sari (Ngantang) została całkowicie zniszczona. Ponad 1 metr tefry opadł miejscami, a w domostwach warstwa popiołu wyniosła 30 cm. Cieszyć się tylko należy, że z Kelud nie zeszły spływy piroklastyczne, gdyż destrukcja byłaby jeszcze większa. Do mniejszej erupcji wulkanu doszło jeszcze w niedzielę 16 lutego rano - obłok popiołu sięgnął wysokości 1 km.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz