wtorek, 2 lipca 2013

Aktywność wulkaniczna na początku lipca


Jak zapewne zauważyliście ostatnimi czasy dość rzadko aktualizuję tego bloga. Przyczyna jest prosta: brak zaskakującej aktywności wulkanicznej, brak niespodzianek. Aktywność wykazują wciąż te same wulkany. Skupiłem się zatem na moim drugim blogu (oraz na pisaniu na naTemat.pl), ale o wulkanach pamiętam. I czekam na jakąś niespodziewaną (i silną) erupcję wulkaniczną.

I tak:

- Hekla (Islandia) - Proces gwałtownej inflacji wulkanu, który rozpoczął się w kwietniu przystopował. Brak erupcji.
- Kizimen (Kamczatka) - Umiarkowana aktywność sejsmiczna wulkanu, ekstruzja kopuły lawowej, której towarzyszą gorące lawiny gruzu na zachodnim i wschodnim zboczu Kizimen.
- Szywiełucz (Kamczatka) - Umiarkowana aktywność sejsmiczna, ekstruzja kopuły lawowej, której towarzyszą gorące lawiny gruzu na zachodnim zboczu wulkanu.
- Plosky Tolbachik (Kamczatka) - lawa wciąż płynie z południowej szczeliny w Tolbachinsky Dol. Obecność anomalii termicznej na północnym obszarze Tolbachinsky Dol.
- Veniaminof (Alaska) - Trwa słaba erupcja wulkanu, która obejmuje efuzję lawy i umiarkowane emisje popiołu i pary.
- Galeras (Kolumbia) - częste emisje gazu i popiołu.
- Pacaya (Gwatemala) - aktywność strombolijska, słabe oraz umiarkowane eksplozje.
- Fuego (Gwatemala) - wulkaniańska aktywność wulkanu, umiarkowane oraz silne eksplozje generujące chmury popiołu do wysokości 4.5 km. Fale uderzeniowe odczuwane w odległości 15 km od wulkanu.
- Momotombo (Nikaragua) - w ciągu ostatniej doby rój trzęsień ziemi na wulkanie, co może wskazywać na intruzję magmy, ale póki co brak jakiejkolwiek aktywności powierzchniowej. Momotombo (na zdjęciu) jest czynnym wulkanem - odnotowano 10 jego erupcji między 1524 a 1905 rokiem.

Tymczasem wywiad dla wielbicieli fizyki kwantowej i topologicznej teorii węzłów:

http://bartkrawczyk.natemat.pl/66549,1-3-miliona-euro-grantu-dla-polskiego-fizyka-wywiad

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz