środa, 22 maja 2013

Zakłócenia lokalnych lotów na skutek erupcji wulkanu PavlofPomimo że trwająca erupcja alaskańskiego wulkanu Pavlof nie zakłóca międzynarodowych lotów na wysokości 9000 metrów pomiędzy Azją a Ameryką Północną niektóre lokalne loty zostają przez nią zakłócone. Dla przykładu przewoźnik PenAir z bazą w Anchorage zastopował na krótko loty do czterech destynacji, aby przeczekać obecność popiołu na wysokości 4500-6000 metrów. Anulowano loty z i do Unalaska/Dutch Harbor.

Relatywnie silne emisje popiołu z dwóch otworów erupcyjnych wulkanu Turrialba (Kostaryka, na zdjęciu) w dniu wczorajszym, czyli 21 maja. Drobny opad popiołu zanotowano na przedmieściach San Jose 30 km od wulkanu. Ostatni raz do emisji popiołu z Turrialba doszło w styczniu 2012 roku, potem wulkan podlegał odgazowaniu. Emisje SO2 z Turrialba niszczą uprawy i wegetację w pobliżu wulkanu.

Odnaleziono rosyjskiego wspinacza Marka Yuchyugaeva na zboczu wulkanu Mayon - na wysokości 1700 metrów. Wspinacz zgubił się i złamał nogę. Próbował zdobyć wulkan w niedzielę bez przewodnika i nie powiadamiając lokalnych władz. Od czasu erupcji freatycznej wulkanu z 7 maja (zginęło 5 osób) Mayon został objęty całkowitym zakazem wspinaczki.

To i owo o islandzkiej muzyce: http://bartkrawczyk.natemat.pl/62299,tecza-islandzkiej-muzyki-spleceni-wywiad

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz