niedziela, 30 grudnia 2012

Tungurahua i Plosky Tolbachik

Od 24 grudnia notowany jest wzrost sejsmiczności wulkanu Tungurahua w Ekwadorze. Słup popiołu sięga wysokości 1.5 km, a jego opad ma miejsce w miejscowościach Manzano, Pillate, Cahuají i Choglontús. Stwierdzono inflację w północnej części obszaru wierzchołka. Istnieje ryzyko dalszych eksplozji i uformowania spływów piroklastycznych. Erupcja Tungurahua w dniu 16 grudnia wyprodukowała 1.1 miliona metrów sześciennych popiołu, który opadł przede wszystkim na prowincje Tungurahua i Cotopaxi. W Runtun i Pondoa warstwa popiołu mierzyła 3-4 mm. Emisje SO2 (dwutlenku siarki) zwiększyły się do 3000 ton w dniu 21 grudnia.

29 grudnia - w ciągu doby odnotowano 30 słabych i umiarkowanych eksplozji wulkanu Tungurahua, którym czasem towarzyszył wyrzut rozżarzonego materiału. Ciągłe emisje gazu i popiołu, chmury popiołu sięgały wysokości 7.5 km. 

Kamczacki Plosky Tolbachik wciąż w stanie eksplozywno-efuzywnej erupcji. Lawa nieprzerwanie wypływa z południowej szczeliny na Tolbachinsky Dol. Anomalia termiczna nadal wykrywalna przez satelity na północnym obszarze Tolbachinsky Dol. Jak dla mnie erupcja roku, ale o tym później.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz