poniedziałek, 10 grudnia 2012

Tolbachik, Ol Doinyo Lengai i inne wulkanyErupcja Plosky Tolbachik traci na intensywności. Dwa kanałowe wylewy lawy wypływają z krateru stożka żużlowego usytuowanego na południowej szczelinie. W kraterze ma miejsce aktywność strombolijska z fontannami lawy. Chmura gazu i pary sięga wysokości 3 km. Ogromna anomalia termiczna jest widoczna na północnym obszarze Tołbaczik, co pokazują zdjęcia satelitarne.

Poza tym:
1) Kizimen (Kamczatka) - wypływy lawy z wierzchołka wulkanu oraz wschodniego zbocza, rozżarzone lawiny z kopuły lawowej na południowym zboczu.
2) Kluczewska Sopka (Kamczatka) - centralna aktywność strombolijska.
3) Szywiełucz (Kamczatka) - formacja kopuły lawowej, produkcja wylewu lawy, obłok pary. Spodziewane eksplozje.
4) Lokon-Empung (Indonezja) - eksplozje popiołu miały miejsce z krateru Tompaluan w dniach 3, 6, 7, 9 i 11 grudnia i produkowały chmury popiołu do wysokości 3-5 km.
5) Manam (Papua Nowa Gwinea) - 6-8 grudnia chmury popiołu nad wulkanem sięgają wysokości 3-3.6 km.
6) Chirpoi (Kuryle) - obłok gęstej pary unosi się nad wierzchołkiem Snow wulkanu Chirpoi.
7) Ol Doinyo Lengai (Tanzania) - wylewy karbonatytowej lawy zaobserwowane przez turystów w głębokim kraterze centralnym.
8) Kilauea (Hawaje) - wylewy lawy docierają do oceanu w okolicach Kupapa`u. Jeziora lawy w kraterach Halema'uma'u oraz Pu'u 'O'o pozostają aktywne.
9) Popocatepetl (Meksyk) - aktywność umiarkowana, okazjonalne słabe emisje popiołu. 7-8 grudnia silny obłok pary.
10) Fuego (Gwatemala) - aktywność umiarkowana, głównie efuzywna. Słabe eksplozje, odgazowanie, wylew lawy o długości 700 metrów w kierunku kanionu Ceniza.
11) Santiaguito (Gwatemala) - kopuła lawowa Caliente karmi kilka wylewów lawy, które powodują rozżarzone lawiny z jej południowego zbocza. Ciągły niewielki obłok pary.
12) Sakurajima (Japonia) - 5 grudnia 2012 roku 5 umiarkowanych eksplozji z obłokami popiołu sięgającymi wysokości do 3 km, obecnie 1-2 umiarkowane eksplozje w ciągu dnia.
13) Ulawun (Papua Nowa Gwinea) - 30 listopada chmura popiołu i pary rozciągała się z krateru centralnego wulkanu Ulawun, który wykazuje aktywność erupcyjną już od XVII wieku. W sąsiedztwie Ulawun znajduje się wulkan Bamus - Ulawun znaczy tyle, co "Ojciec", a Bamus "Syn Południowy". 
14) Reventador (Ekwador) - zmniejszenie aktywności erupcyjnej, słabe eksplozje, niewielkie emisje popiołu.
15) Nevado del Ruiz (Kolumbia) - okazjonalne wstrząsy wulkaniczne i małe erupcje popiołu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz