niedziela, 29 lipca 2012

Koniec lipca - wulkaniczne niusy

No cóż, będą padały te same nazwy, ale rok 2012 nie jest zbyt powalający, jeśli chodzi o aktywność wulkaniczną wbrew twierdzeniom rozmaitych katastroficznych portali.

Stan na 29-30 lipca

1) Zredukowana aktywność erupcyjna wulkanu Popocatepetl, ale sygnał sejsmiczny wciąż widoczny na sejsmogramie. Nieliczne emisje gazowe.
2) Sygnał sejsmiczny widoczny na sejsmogramie wulkanu Pacaya (Gwatemala). Trwa umiarkowana aktywność erupcyjna plus sejsmiczna wulkanu Fuego. Małe eksplozje i spływy piroklastyczne mają miejsce na stożku Santiaguito.
3) Wulkaniczne drgania i małe trzęsienia ziemi kontynuują na wulkanie Nevado del Ruiz (Kolumbia). Inny kolumbijski wulkan Sotara również wykazuje aktywność sejsmiczną.
4) W Kostaryce obrazy satelitarne wskazują na niewielkie chmury ditlenku siarki nad wulkanami Masaya i Rincon de la Vieja.
5) 29 lipca większa niż normalna erupcja kamczackiego wulkanu Karymsky. Inny kamczacki wulkan Szywiełucz wyprodukował chmurę popiołu sięgającą wysokości 10 km. Erupcja trwała przez 40 minut.
6) Eksplozje japońskiego wulkanu Sakurajima trwają. 24 lipca chmury popiołu dochodziły do wysokości nawet 6 km.
7) Chmury popiołu nad wulkanem Batu Tara (Indonezja) sięgają wysokości 2.1 km.
8) Aktywność strombolijska w kraterze Bocca Nuova wulkanu Etna z okazjonalnymi obłokami popiołu i pyłu.
9) Kolejny rój trzęsień ziemi w nocy na nowozelandzkim wulkanie Tongariro.

Przy okazji rozpoczęły się wiercenia na superwulkanie Campi Flegrei. Odwiert sięga już głębokości 200 metrów. Naukowcy z INGV chcą się dowiedzieć więcej o hydraulice superwulkanu i jego potencjalnej erupcji (bardzo mało prawdopodobnej). Pierwszy odwiert ma sięgnąć głębokości 500 metrów, drugi 3000 metrów.

Na zdjęciach superwulkan Campi Flegrei oraz erupcja wulkanu Sakurajima 25 lipca 2012 roku.

Czekam z utęsknieniem na jakąś zaskakującą i potężną erupcję wulkaniczną. Może wyrwie ona ten rok ze swoistego 'wulkanicznego' letargu.

7 komentarzy:

 1. A ja jestem na Islandii!!!Może coś wybuchnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej. Fajnie. Jak będziesz miała jakieś ładne zdjęcia islandzkich wulkanów to się podziel. :-)

   Na Islandii póki co spokojnie - nawet pod kątem sejsmicznym. W lipcu notowano małe trzęsienia ziemi na Katli i Þeistareykjabunga. W jeziorze Kleifarvatn, części systemu wulkanicznego Krísuvík odnaleziono martwe ryby. Toksyczne gazy? Nie wiadomo. Miłego pobytu.

   Usuń
  2. Dzisiaj odwiedzaliśmy gejzery. Geysir wybuchł! A podobno był nieaktywny! nie wiesz o nim czegoś?
   Przed nami jeszcze sprawca zamieszania z 2010.

   Usuń
 2. http://wulkanyswiata.blogspot.com/search?q=Geysir

  Wspaniale. Jak mniemam, udało się załatwić zezwolenie na wspinaczkę na Eyjafjallajoekull. Idziecie zapewne z przewodnikiem?

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie, nie bardzo mieliśmy funduszy. Wybraliśmy wycieczkę grupową, jednodniową. Jest tu bardzo dużo takich ofert, a każda kosztuje równowartość 600 euro...Żeruje się na wrzawie medialnej, która wybuch wywołał...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurczę to i tak dużo. Będąc szczerym trochę wkurza mnie zamienianie wulkanów w kombinaty turystyczne i brak swobody wspinaczki na nie. Prawie wszędzie zezwolenia i przewodnicy widzący w turystach chodzące portfele. Koniecznie wybierzcie się do kaldery Askja - tam jest dopiero przepięknie.

   Usuń
  2. Jak się udała wyprawa na Islandię? Jakie wulkany widziałaś bądź zdobyłaś?

   Usuń