środa, 4 lipca 2012

Etna i El Hierro

W trakcie wczorajszego lotu rekonesansowego nad Morzem Las Calmas załoga helikoptera dostrzegła obecność bąbli oraz białej plamy na powierzchni wody, 180 metrów od brzegu wyspy El Hierro. Na dzisiaj przewidziany jest kolejny rekonesans nad tym miejscem. Równocześnie doszło do zintensyfikowania aktywności sejsmicznej na wyspie w ciągu ostatnich godzin z kilkoma wstrząsami powyżej M 4 - z epicentrum na obszarze Ochilla na Morzu Las Calmas, głębokość 20 km. Wskazuje to na intruzję magmy, która natrafia na gwałtowny opór w trakcie przemieszczania się, co może skutkować erupcją wulkaniczną. Zatem czekamy na dalszy rozwój wydarzeń.
EDIT: Przelot w dniu dzisiejszym nie wykazał występowania żadnych anomalii na powierzchni morza. Biała plama to prawdopodobnie piana wywołana przez głębokie ruchy oceaniczne.

Niewielka aktywność strombolijska rozpoczęła się wczoraj w kraterze Bocca Nuova wulkanu Etna (zdjęcie wulkanologa Borisa Behncke) - przypominająca tę z lipca 2011 roku. Pomimo to poziom sejsmiczności i drgań spada.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz