środa, 2 czerwca 2010

Niusy - Mariany, Yasur, Pacaya


Szesnastu naukowców zostało ewakuowanych z wysp Północnych Marianów na skutek erupcji nienazwanego podwodnego wulkanu. Chmura erupcyjna składa się w dużej mierze z pary z dodatkiem popiołu, ale może zakłócić loty nad wyspą Saipan. Podwodny wulkan znajduje się 11 km na południe od wyspy wulkanicznej Sarigan. Erupcja wywołała małe tsunami z falami wysokimi na 0.5 metra. Satelity wykryły obłok popiołu w piątek. O podwodnej erupcji świadczy także przebarwienie wody oraz unoszące się na powierzchni odpadki.

Zwiększa się aktywność wulkanu Yasur na wyspie Tanna, Vanuatu. Chmura popiołu sięga wysokości tylko 1.8 km, ale istnieją obawy zakłócenia przestrzeni powietrznej. Po islandzkiej erupcji wszyscy się jakby obudzili... Nie jest natomiast póki co planowana ewakuacja 6000 miejscowych. Ograniczono natomiast turystom dostęp do wybuchającego wulkanu.

Pacaya w Gwatemali nadal aktywny. Zginęło 14 ludzi, 50 uchodzi za zaginionych. Zawalają się dachy budynków pokryte popiołem zmieszanym z deszczówką, schodzą lawiny, powodzie niszczą domy i zabudowania; w dodatku kraj nawiedził tropikalny sztorm Agatha. Gwatemala apeluje o międzynarodową pomoc do walki ze skutkami kataklizmu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz