poniedziałek, 20 grudnia 2021

Silna erupcja wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai w Tonga

                                                


19 grudnia o godzinie 20.30 czasu UTC doszło do silnej erupcji eksplozywnej (zapewne freatomagmowej) wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai w archipelagu Tonga (Oceania). Oszacowana wysokość bogatej w parę wodną białej kolumny erupcyjnej to około 15 km. Warto w tym miejscu przypomnieć, że nowa wyspa wulkaniczna Hunga Tonga-Hunga Ha'apai powstała wskutek erupcji podmorskiej w latach 2014-15 pomiędzy wyspami Hunga Tonga i Hunga Ha'apai będącymi fragmentami w większości podmorskiej kaldery. Do poprzednich erupcji podmorskich tongijskiego wulkanu dochodziło w latach 1912, 1937, 1988, 2009 i 2014-15 (powstanie nowej wyspy  wulkanicznej o średnicy 1 km, wysokości 120 metrów i z kraterem o średnicy 400-500 metrów). Zastanawiam się czy erupcja z 19 grudnia miała miejsce z jeziora kraterowego centralnej wyspy czy z jakiegoś innego otworu erupcyjnego. Erupcja była silna i głośna, słyszeli ją mieszkańcy wysp Vava'u znajdujących się w odległości 255 km na północny wschód od Hunga Tonga-Hunga Ha'apai. Zdj. Kimberly Hoyla, GeoKompsat.

Takie nowo powstałe wyspy wulkaniczne są bardzo niestabilne i kruche, szybko ulegają erozji morskiej. Być może centralna wyspa Hunga Tonga-Hunga Ha'apai zniknie z powierzchni oceanu za 10 lat. Czekam na nowe obrazy satelitarne wysokiej rozdzielczości oraz na zdjęcia wyspy po erupcji.

19 grudnia nasiliła się aktywność strombolijska wulkanu Yasur na wyspie Tanna (Vanuatu). Eksplozje były silniejsze i emitowały gęste obłoki popiołu. 

Od kilku dni umiarkowane eksplozje targają kopułą lawową Caliente wulkanu Santiaguito w Gwatemali. Powstają niewielkie spływy piroklastyczne.

Podróżnik Grzegorz Gawlik przebywa obecnie na La Palmie. Obiecał mi zabrać trochę lawy z miejsca erupcji. Chciałbym z nim zrobić materiał o miejscu erupcji wulkanu Cumbre Vieja, gdyż udało mu się dotrzeć bez przeszkód do strefy wykluczenia. Dzisiaj kolejny dzień na La Palmie bez erupcji - jedynie lekkie odgazowanie stożka i wycieków lawy.

EDIT: Rankiem 21 grudnia anulowany został lot Air New Zealand z Auckland (Nowa Zelandia) do Tongatapu w Tonga z powodu obłoku erupcyjnego wyemitowanego przez wulkan Hunga Tonga-Hunga Ha'apai. Wulkan nadal emituje obłoki pary widoczne choćby z oddalonej o 65 km od miejsca erupcji wyspy wulkanicznej Tongatapu.

2 komentarze:

  1. Ciekawe, czyli to wyrzut z małą ilością popiołu? 15 km to już w zasadzie stratosfera.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak. Podejrzewam, że duża erupcja freatomagmowa na wyspie. W chmurze erupcyjnej zarejestrowano wulkaniczne błyskawice.

      Usuń