Etna wybucha spektakularnie po raz siódmy w tym roku. 28 lutego o godzinie 08.45 lokalnego czasu nasiliła się aktywność strombolijska w New SE Crater. O godzinie 09.00 fontanny lawy sięgały wysokości 300 metrów. Wysoka sub-plinańska kolumna erupcyjna sięgnęła wysokości 7-8 km, wylew lawy popłynął w kierunku Valle del Bove. Opad popiołu i lapilli miał miejsce m.in. w Zafferana Etnea. Około godziny 09.30 spektakularny paroksyzm erupcyjny ustał. Około 12 aktywność strombolijska w New SE Crater znowu się nieco zintensyfikowała. Piękny rok aktywności wulkanicznej się zapowiada dzięki Etnie. Zdj. Luigi Parinello.
Od kilku dni zarejestrowano intensywną anomalię termiczną w kalderze Tofua (Tonga). Centrum erupcyjne kaldery to post-kalderowy stożek Lofia. Udało mi się znaleźć zdjęcie tego rzadko fotografowanego wulkanu sprzed 5 dni.
Regularne misje popiołu doskonale widoczne z Siewiero-Kurylska mają miejsce z kurylskiego wulkanu Ebeko znajdującego się na wyspie Paramuszyr.
Rosną nowe kopuły lawowe indonezyjskich wulkanów Merapi i Sinabung. Schodzą z nich czasem rozżarzone lawiny i niewielkie spływy piroklastyczne. Emisje popiołu mają czasem miejsce z wulkanów Sinabung i Raung.
Dzięki paroksyzmom erupcyjnym Etny dawno nie miałem takiego ruchu na Facebooku. Wszelką prasę i osoby zainteresowane wulkanami zapraszam do kontaktu: krawczykbart@yahoo.com
Zapraszam też do ewentualnego wsparcia finansowego na Patronite. Ubolewam nad brakiem możliwości swobodnego podróżowania na wulkany, a nie zanosi się na rychły koniec pandemii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz