piątek, 21 czerwca 2019

Silna erupcja eksplozywna kurylskiego wulkanu Raikoke - pierwsza od 1924 roku

Silna erupcja wulkanu Raikoke (Kuryle, Rosja) rozpoczyna się 21 czerwca 2019 roku o godzinie 18.05 czasu UTC - pierwsza od 1924 roku (4 w skali VEI). Ciemno-szary obłok erupcyjny o wysokości 10-13 km, w którym zarejestrowano setki wulkanicznych błyskawic. Przynajmniej 6 znaczących eksplozji. Najgwałtowniejsza faza erupcyjna trwa ponad 12 godzin. Ta maluteńka kolista kurylska wyspa o średnicy 2 km jest niezamieszkana. Nie wiem czy doczekamy się innych zdjęć poza satelitarnymi. To słabo monitorowany wulkan, a jego erupcja nastąpiła bez ostrzeżenia. Kilka godzin po erupcji obłok erupcyjny z Raikoke osiągnął długość 920 km. Poprzednie silne erupcje tego niskiego bazaltowego stratowulkanu (551 m. wysokości) w latach 1778 i 15 lutego 1924 roku (obie 4 w skali VEI). Raikoke posiada krater o szerokości 700 metrów i głębokości 200-250 metrów. Lecz w przeszłości po każdej silnej erupcji wulkanu krater zmieniał kształt i się pogłębiał. Ze skraju krateru o stromych ścianach widoczne jest Morze Ochockie. W 2010 roku krater wulkanu skolonizowały liczne morskie ptaki.

Na wyspie gniazdują fulmary północne, nurniczki krasnodziobe, nurniczki czubate, nurniki aleuckie i mewy trójpalczaste oraz pojawiają się lwy morskie Stellera. Erupcja Raikoke w 1924 roku zniszczyła całkowicie całą florę i faunę wysepki. Nawet po 40 latach od niej nie rosła na Raikoke praktycznie żadna roślina. Czy sytuacja się teraz powtórzy? Wszystko na to wskazuje.

Dowiedziałem się także że silna erupcja Raikoke w 1778 roku zabiła 15 osób. Bomby wulkaniczne wyrzucone w trakcie tej nagłej erupcji uśmierciły 15 żeglarzy pod dowództwem kapitana Chernyi wracających na pokładzie statku z wyspy Matua na Kamczatkę. To przyczyniło się do wysłania na wyspę w 1780 roku ekspedycji wulkanologicznej.

Obecna erupcja była dla wulkanologów zaskoczeniem: zero anomalii termicznych, brak prekursorów, brak wyziewów wulkanicznych (nie stwierdzono ich obecności w trakcie ekspedycji badawczej na wyspę w 2010 roku). Możliwe są kolejne eksplozje generujące obłoki popiołu sięgające wysokości 15 km.

22 czerwca obłok popiołu z Raikoke przekracza połowę północnego Pacyfiku. Erupcja słabnie na intensywności. Według informacji na Volcano Discovery obłoki popiołu nad wulkanem sięgają wysokości 4.5 km. Nadal nie mogę znaleźć w sieci żadnych zdjęć poza satelitarnymi obrazujących erupcję (co jest dla mnie lekko frustrujące). Wiem że to totalnie odizolowany wulkan, ale mamy XXI wiek i naukowcy muszą mieć takie materiały badawcze.

Gęsty obłok popiołu z Raikoke 23 czerwca dociera do Aleutów. Rozciąga się na odległość 1000 km głównie w kierunku wschodnim. Erupcja zagraża awiacji.

24 czerwca wciąż trwają umiarkowane emisje popiołu z wulkanu Raikoke. EDIT: Doczekałem się. Pojawiły się wreszcie pierwsze zdjęcia z tej zaskakującej erupcji. Ich autorem jest niejaki Nikolai Pavlov, East Tours i zostały zrobione 23 czerwca 2019 roku z pokładu statku turystycznego "Athena". Fotograf użył drona. I są niesamowite! Wyspa jest pokryta ogromną ilością popiołu. Nie zaobserwowano wylewów lawy. Linia brzegowa wyspy została zmodyfikowana przez spływy piroklastyczne. Do tego dochodzi jeszcze absolutnie nieziemskie zdjęcie erupcji Raikoke zrobione przez astronautów z ISS 22 czerwca.

23 czerwca niewielki opad popiołu miał miejsce w Siewiero-Kurylsku na wyspie Paramuszyr.

http://www.kscnet.ru/ivs/volcanoes/inform_messages/2019/Raikoke/index.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz