środa, 26 czerwca 2019

Potężna erupcja wulkanu Ulawun

Kurylski wulkan Raikoke znalazł godnego konkurenta w Papui Nowej Gwinei. W dniu dzisiejszym o 8 rano doszło do paroksyzmu erupcyjnego czynnego wulkanu Ulawun (Nowa Brytania, Papua Nowa Gwinea). Kolumna erupcyjna nad wulkanem sięgnęła wysokości 15-19 km. Opad popiołu miał miejsce w pobliskich wioskach z których zarządzono ewakuację ludności (5000 osób do Kabaya) oraz na wyspie Lolobau. To najsilniejsza erupcja Ulawun od 2000 roku i pierwsza subpliniańska od czasu przebudzenia wulkanu Calbuco w Chile w kwietniu 2015 roku. Obejmuje liczne wylewy lawy na północnych zboczach. Lawa (?) w trzech miejscach przecięła główną drogę i zagraża wioskom Noau i Ulamona. Wszystkie drogi do Ulamona, Noau i Bakada zamknięte. Czerwony kod awiacji. Do mniejszej erupcji Ulawun doszło 25 czerwca. Podwyższone emisje SO2 zarejestrowano także w tym dniu. Opad popiołu ma miejsce w wioskach wzdłuż drogi Kimbe-Talasea. Zdj. Sophie Gett i Eroli Tamara.

Do Zachodniej Nowej Brytanii nie latają w tej chwili żadne samoloty pasażerskie. EDIT: Obłok popiołu (jego najwyżej znajdujący się fragment, poziom lotu 630) znajduje się na wysokości 20 km i dryfuje na wschód w odległości ponad 500 km od wulkanu. Niżej położony fragment chmury popiołu znajduje się na wysokości 17 km (poziom lotu 550) i rozszerza się na południe. Na razie nie wiadomo czy erupcja nadal trwa, czy spauzowała, a może już się zakończyła.

EDIT 27.06.2019 - Eksplozywna erupcja wulkanu Ulawun ustała pomiędzy godziną 18 a 19 lokalnego czasu. W nocy widoczne było żarzenie się na północnych zboczach wulkanu - być może chodzi o materiał piroklastyczny albo wylew lawy.

Nie wiadomo natomiast wciąż czy całkowicie ustała aktywność erupcyjna kurylskiego wulkanu Raikoke. Znaczący obłok SO2 wciąż unosi się na wysokości 9-13 km nad Alaską, północnym Pacyfikiem oraz częściami Syberii. Przydałaby się wyprawa badawcza wulkanologów na wyspę. Erupcja kurylskiego wulkanu według najnowszych oszacowań mogła wyemitować największy obłok SO2 (dwutlenku siarki) do atmosfery od czasu erupcji wulkanu Nabro w Erytrei w 2011 roku. Strasznie fascynuje mnie ta wielka i niespodziewana erupcja.

Majotta, Komory - badania barymetryczne ujawniły brak znaczącego powiększania się nowo powstałego i odkrytego podmorskiego wulkanu od maja 2019 r. Wylew lawy z niego osiągnął długość 2 km i wysokość 75 metrów.

Po dwóch dniach od silnej erupcji wulkanu Ulawun (w piątek 28 czerwca) uaktywnił się także wulkan Manam generując fontanny lawy i obłok erupcyjny o wysokości 15 km. Silny opad popiołu zablokował promienie słoneczne. Paroksyzm erupcyjny trwał kilka godzin.

5 komentarzy:

  1. Popiół przebił się do stratosfery?

    OdpowiedzUsuń
  2. WIDZIAŁEŚ CO SIĘ STAŁO Z WULKANEM STROMBOLI ?
    https://www.youtube.com/watch?v=g1DSqWRvsjk

    Nigdy nie spodziewałbym się tego po akurat tym wulkanie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja bym się spodziewał, bo czasem takie silniejsze eksplozywne erupcje mają miejsce na Stromboli. Notka napisana.

      Usuń