środa, 16 stycznia 2019

Erupcja wulkanu Kuchinoerabujima

17 stycznia 2019 roku o godzinie 09.20 am lokalnego czasu dochodzi do eksplozji japońskiego wulkanu Kuchinoerabujima z krateru Shindake. Obłok erupcyjny sięga wysokości 5.7 km, wygenerowane zostają gorejące chmury, które nie docierają do zamieszkanych terenów. Erupcja była doskonale widoczna z miasteczka Yakushima na wyspie o tej samej nazwie. Strefa niebezpieczeństwa wciąż wynosi 2 km w odległości od aktywnego krateru Shindake. Populacja wyspy Kuchinoerabu wynosi zaledwie 109 mieszkańców.

https://www3.nhk.or.jp/news/html/20190117/k10011780691000.html

Majotta, Komory - Rój trzęsień ziemi w pobliżu Majotty wciąż trwa. Na wschód i południowy wschód od tej starej wyspy wulkanicznej rybacy zauważyli ogromne ilości śniętych ryb. Wyczuwany jest także odór siarki. Nadal w stu procentach nie wiadomo czy ma miejsce podmorska erupcja, ale wiele na to wskazuje... Trzęsienia ziemi koło Majotty mają miejsce od maja 2018 roku. Sytuacja zdaje się przypominać podmorską erupcję El Hierro w 2011 roku (Wyspy Kanaryjskie) - wówczas emisje CO2 zabijały ryby i morski plankton.

2 komentarze:

 1. Z tego co się orientuję mamy wznowienie aktywności Etny... wygląda to jakby z każdej dziury wulkanu wylatywała para, miejscami popiół - zupełnie jakby coś rozrywało wulkan od środka, każda erupcja enty tak wygląda ?

  https://www.youtube.com/watch?v=p_7eyUz_yq0&t=0s

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ostatnich dniach miały miejsce intensywne emisje popiołu z Bocca Nuova i NE Crater Etny, które doprowadziły do czasowego zamknięcia lotniska w Katanii.

   Usuń