czwartek, 10 stycznia 2019

Anak Krakatau przed kolapsem zbocza i po - porównanie

Dzisiaj krótki post, ale warto pokazać te zdjęcia dla porównania. 10 stycznia 2019 roku do strefy niebezpiecznej wulkanu Anak Krakatau (Indonezja) dopłynął łowca burz James Reynolds i wykonał powyższe zdjęcia dronem. Obrazują one skalę ekstremalnej metamorfozy jaką przeżył wulkan po bocznej (lateralnej) erupcji, kolapsie zbocza i tsunami z 22 grudnia 2018 roku. Wegetacja na pobliskiej wyspie Kecil (Lang) 3-4 km na wschód od AK oraz na samej Anak Krakatau została całkowicie zniszczona, fale tsunami i osuwiska zniszczyły także zachodnią stronę północnego wybrzeża wyspy Rakata oraz wybrzeże wyspy Sertung (Verlaten) 3-4 km na zachód od AK. Niesamowite.

Woda blisko wyspy uległa żółtemu/brązowemu odbarwieniu wskutek aktywności hydrotermalnej.

Zdj. James Reynolds/ Earth Uncut TV.

https://twitter.com/EarthUncutTV?lang=pl

W tej chwili oficjalny bilans ofiar śmiertelnych tsunami z 22 grudnia 2018 roku wynosi 437 osób zabitych. Wyspa Anak Krakatau jest obecnie płaska i pokryta tefrą, bez śladów wegetacji - dobrym przybliżeniem będzie tutaj aleucki wulkan Bogoslof.

Wieczorem 10 stycznia 2019 roku o godzinie 19.55 lokalnego czasu miała miejsce erupcja balijskiego wulkanu Agung generująca obłok erupcyjny o wysokości ponad 5 km.

7 komentarzy:

 1. Czyli do morza zjechał właściwie cały stożek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zasadzie można uznać iż powstała struktura wulkaniczna pierścienia tufu.

   Usuń
  2. Ciekaw też jestem jak długo przetrwa jezioro kraterowe.

   Usuń
 2. Kurde no i szkoda... bo był ładny stożek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest wogóle jakaś szansa, że za kilka, może kilkanaście lat, wulkanu wróci to stanu z przed kolapsu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście... wystarczy wzmożona aktywność erupcyjna. Załóżmy że erupcja taka jak kilka dni temu będzie trwać przez jakieś 2 miesiące - to wytworzy płaski stożek (żużlowy) o wysokości jakichś 200 metrów n.p.m... Jeśli po tym erupcja przybierze formę taką jak w lecie stożek się zaostrzy i może nawet będzie wyższy niż poprzednio.

   A zresztą dlaczego ja się tak rozpisuje... erupcja powróci i stożek znów się stworzy za rok, za dwa lata czy za 10 - (znów się rozpisuje) w skrócie TAK stożek się odnowi.

   Usuń
  2. Tak jak napisał Tymon jest taka szansa. Na razie Anak Krakatau się uspokoił, ale aktywność erupcyjna może prędzej czy później powrócić.

   Usuń